Wpływ żelaza na zęby dziecka

klarowność_21019313Zęby mleczne u dziecka, które pojawiają się w okresie od urodzenia, do około 2 roku życia, służą dziecku przez dobre kilka lat. Rodzice mylnie uznają, że o takie przejściowe zęby nie trzeba dbać, ponieważ i tak wypadną. Jest to całkowicie błędne podejście do całej sprawy. Dentyści zaznaczają, że zła higiena jamy ustnej u dzieci powoduje nabycie złych nawyków u nastolatków i ludzi dorosłych. Skutkiem braku czyszczenia zębów we wczesnym dzieciństwie jest to, że człowiek dorosły również nie myje regularnie zębów, przez co zaczynają się one szybko psuć. Poza tym, szybkie zaatakowanie próchnicą zębów mlecznych wywołuje negatywne skutki dla zębów stałych. Osłabia je i powoduje, że mają one mniejszą siłę w przeciwstawianiu się bakteriom i stanom zapalnym.

Rodzice powinni wiedzieć też, że odpowiednia dieta wpływa na kondycję zdrowotną zębów ich pociech. Wielu opiekunów małych dzieci zastanawia się, czy podawanie małemu dziecku żelaza lub posiłków z dużą zawartością tego pierwiastka nie spowoduje psucie się zębów i zmianę ich barwy?

Zbyt dużo żelaza

Zęby mleczne podatne są na wszelkiego rodzaju przebarwienia, które mogą być spowodowane chociażby jedzeniem jagód czy innych, barwiących składników pokarmowych przez dziecko. Równocześnie, mogą one powstać w wyniku przyjmowania preparatów z żelazem, które zalecane są u dzieci mających niedobór tego pierwiastka, a co za tym idzie – anemię.
Jeśli powodem powstania zasinień na zębach dziecka jest przyjmowanie żelaza, to takie zmiany może usunąć wyłącznie stomatolog. Dlatego też lepiej zapobiegać ich powstaniu niż później narażać dziecko na stres spowodowany zabiegami stomatologicznymi u dentysty.

Higiena jamy ustnej

Stosując pastę Ajona po każdym posiłku, a zwłaszcza przy przyjmowaniu preparatów z żelazem przez dziecko, można zapobiegać w sposób skuteczny powstaniu zasinień na zębach, a dodatkowo, usuwać skutecznie wszystkie bakterie gromadzące się w jamie ustnej. Pasta Ajona jest jak najbardziej polecana dla małych dzieci, jako że nie zawiera ona fluoru i nie doprowadzi na pewno do powstania zbyt dużych poziomów tego pierwiastka w organizmie dziecka, a jest to sytuacja dla dziecka negatywna. Po przyjęciu leku wystarczy umyć szybko zęby pastą Ajona, aby zlikwidować ryzyko powstania plam na szkliwie.