Czy napoje energetyczne szkodzą zębom?

lekkie-podstawy_2243518Coraz częściej słyszymy w różnorodnych programach telewizyjnych czy radiowych, lub czytamy w Internecie lub w gazetach, o szkodliwości napojów energetycznych i izotonicznych. Z założenia mają one dodawać nam energii, sprawiać, że mamy więcej siły na treningu, potrafimy wykrzesać z siebie energię do działania nawet wówczas, gdy wydaje nam się, że nie będzie to w ogóle możliwe. Napoje energetyczne piją osoby pracujące w nocy, aby nie poddać się senności, albo te, które muszą się uczyć po nocach do ważnych zaliczeń czy egzaminów. Być może napoje energetyczne uzupełniają nasze naturalne pokłady energii, a może jest to tylko autosugestia, że czujemy się po nich silniejsi i bardziej pozytywnie nastawieni do życia. Nie ulega jednak wątpliwości, że wywierają one wpływ na nasze uzębienie. Niestety, wpływ ten nie ma charakteru pozytywnego.

Wyniki analiz naukowców

Uczeni z US Academy of General Dentistry twierdzą, że napoje energetyczne i izotoniczne niszczą szkliwo zębów i przyczyniają się do powstawania próchnicy zębów. Należy powiedzieć, że w ich składzie znajduje się wiele szkodliwych dla naszego organizmu kwasów, powodujących rozpuszczanie szkliwa. Stopniowo staje się ono mniej trwałe, a bakterie mogą bez przeszkód przeniknąć w głąb miazgi zębowej, powodując powstawanie próchnicy i ubytków zębowych. Jeśli spożywamy duże ilości napojów energetycznych codziennie, możemy z czasem doprowadzić do utraty zębów.

Nastolatki a napoje energetyczne

Młodzi ludzie, uczęszczający na przykład do szkół średnich, często piją napoje energetyczne przed testami czy egzaminami lub maturą. To powoduje niestety, że ich zęby już po kilku latach regularnego spożywania takich napojów, są w tragicznej kondycji zdrowotnej. Naukowcy przyrównują picie napojów energetycznych przez nastolatków, do dobrowolnego moczenia zębów w kwasie. Łatwo można odkryć, jak kwas zadziałałby na zęby młodych ludzi. Tak samo działają napoje energetyczne, choć niewiele osób zdaje sobie z tego faktu sprawę. Izotoniki wydają się niepozorne i nastolatki rzadko kiedy łączą ze sobą psucie zębów i spożywanie na co dzień takich napojów. Nawet kilkudniowe, ale intensywne picie napojów energetycznych przez młodych ludzi, wystarcza, aby zęby straciły większą część ochronnego szkliwa.

Jak chronić zęby?

Po każdym wypiciu napoju energetyzującego lub izotonicznego, należy kategorycznie umyć zęby. Najlepiej sprawdzi się w tym celu pasta Ajona, która usunie szkodliwe kwasy z powierzchni zębów i zalegające na płytce nazębnej bakterie. Warto też ograniczyć spożycie izotoników i napojów energetycznych, aby cieszyć się zdrowymi zębami.