5 sposobów, aby twoje dziecko polubiło wizyty u dentysty

Young woman dentist making treatment for adorable little girl lying in chair in a hospital. Dentist and child in cabinet. Dentist office. Little girl sitting in the dentists office

Wizyta dziecka w każdym nowym miejscu budzi wiele emocji i nie inaczej jest wtedy, gdy ma po raz pierwszy wejść do gabinetu stomatologicznego. Najczęściej wspomnienia z pobytu u dentysty nie należą do najprzyjemniejszych, jednak jest kilka sposobów na to, by nastawienie dziecka było pozytywne. Oto pięć z nich.

Nie odkładaj pierwszej wizyty w nieskończoność

Musisz wiedzieć, że im wcześniej dziecko zapozna się z gabinetem stomatologicznym, tym lepiej, a pierwszą nadarzającą się po temu okazją jest moment, kiedy dziecko przechodzi ząbkowanie. Warto zadbać o to, by już od pierwszego wyrzynającego się ząbka dziecko było pod opieką stomatologa. Ponadto możesz mieć pewność, że w takim przypadku pierwsza wizyta nie będzie dla dziecka niemiłym doświadczeniem, a jedynie ciekawym.

Wizyta zapoznawcza

Jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko nie miało nigdy oporów przed pójściem do dentysty, warto przyzwyczajać je od najmłodszych lat do gabinetu stomatologicznego. Warto w związku z tym zaplanować wizytę zapoznawczą, by dać dziecku szansę oswojenia się z dentystą zanim przyjdzie taki czas, by trzeba było przeprowadzić konkretny zabieg zamiast wykonania kontrolnego przeglądu jamy ustnej i uzębienia. Podczas wizyty zapoznawczej dziecko może przyswoić sobie nazwy poszczególnych narzędzi stomatologicznych i ich przeznaczenie. Zdobyta wiedza nie będzie wzbudzać żadnych złych skojarzeń.

Nastaw dziecko pozytywnie do wizyty

Jeśli dziecko nie będzie wyczuwać żadnych negatywnych sygnałów wysyłanych przez rodziców, a zamiast tego dowie się, że w gruncie rzeczy stomatolog dba o zdrowie pacjentów, to nie będzie wyrażać żadnego sprzeciwu przed pójściem do dentysty. Jednak kiedy dziecko już znajdzie się w gabinecie stomatologicznym, wtedy także ważne jest odpowiednie podejście, czyli wyłącznie pozytywny przekaz. Zamiast więc mówić, że dentysta nic złego nie zrobi, najlepiej powiedzieć, że dentysta sprawdzi, czy dziecko ma zdrowe zęby.

Wizyty u jednego dentysty

By nie narażać dziecka na niepotrzebny stres, warto od razu znaleźć stomatologa, do którego dziecko będzie regularnie przychodzić na wizyty. Najlepiej by był to taki dentysta, który ma doświadczenie w leczeniu młodych pacjentów i że ma właściwe podejście do dzieci.

Zachęty i nagrody po każdej wizycie u stomatologa

Jeśli za każdym razem, gdy dziecko będzie się grzecznie zachowywać, będzie nagradzane pochwałą, przyswoi sobie te właściwe zachowania. Ponadto po wizycie warto zabrać dziecko w jakieś ulubione miejsce, na przykład do ZOO.

Artykuł powstał przy współpracy z medykus.eu