Mleczne zęby i kolorowe plomby

zęby dzieckaDziecko przed pierwszą wizytą u lekarza stomatologa najprawdopodobniej będzie mocno nią zestresowane. Trudno się mu dziwić, skoro wielu dorosłych odczuwa niewyobrażalny, paraliżujący lęk przed dentystą i unika jak ognia wizyt kontrolnych. Jest to dużym błędem, ponieważ w porę zauważony problem jest całkowicie możliwy do wyleczenia. Jeśli jeszcze na dodatek taka osoba nie myje zębów regularnie, co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu dobrej pasty takiej jak Ajona, naraża się na przedwczesną utratę zębów i poważne choroby dziąseł. Należy przede wszystkim swoim dzieciom od najwcześniejszych lat wpajać to, jak ważna jest higiena jamy ustnej.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Dobrą metodą oswojenia dziecka z dentystą jeszcze przed pierwszą wizytą w gabinecie stomatologicznym, będzie zabawa w dentystę. W sklepach do nabycia są książeczki traktujące o tym, jak wygląda wizyta u stomatologa i na czym ona polega. Można nabyć też zabawowy zestaw małego dentysty i pozwolić, aby dziecko samo sprawdziło uzębienie swoich rodziców. Przez zabawę dziecko zobaczy, że kontrola u dentysty nie boli i nie oznacza niczego strasznego.

Pomocne może być i to, jeśli zapiszemy dziecko do kliniki stomatologicznej dostosowanej do potrzeb najmłodszych pacjentów. Kolorowe gabinety, niskie fotele dentystyczne i bajki puszczane podczas wizyty u dentysty na pewno pozwolą na rozładowanie atmosfery i zajęcie uwagi dziecka przez czas, który dentysta poświęca na przegląd zębów i ewentualne zabiegi.

Kolorowe plomby z wyborem dziecka

Zęby mleczne u dzieci psują się nawet szybciej, niż zęby stałe u dorosłych. Dlatego trzeba o nie dbać, aby nie kwalifikowały się do leczenia. Wielu rodziców nieświadomie nie myje zębów 2-3 latkom, choć jest to koniecznością. Nawet wtedy, gdy dziecko ma tylko 1-2 zęby należy rozpocząć regularną higienę jamy ustnej, co pozwoli na przeciwdziałanie próchnicy u naszej pociechy. Jeśli okaże się, że i tak próchnica zaatakowała zęby, można je leczyć. Dla dziecka atrakcją może być to, jeśli będzie mogło wybrać kolor plomby, jaką założy mu dentysta.