Chore zęby są zagrożeniem dla serca!

Nie dbasz o swoje zęby? Twierdzisz, że nie lubisz chodzenia do dentysty, a Twoje zęby są w całkiem dobrym stanie? To tylko Twoje błędne odczucia, albo wytłumaczenie dla braku wizyt w gabinecie stomatologicznym i braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Takim zachowaniem nie tylko w krótkim czasie doprowadzisz swoje zęby do poważnego stanu, ale jednocześnie tworzysz zagrożenie dla innych, ważnych organów w organizmie. Między innymi, chore zęby zagrażają naszemu sercu, z czego wiele osób najprawdopodobniej nie zdaje sobie w ogóle sprawy.

Zdrowe zęby i zdrowie serca

Brak higieny jamy ustnej, albo niewłaściwa higiena doprowadzają do ubytków w zębach i tworzenia się próchnicy. Z czasem, doprowadza to również do stanów zapalnych zębów i dziąseł oraz do dolegliwości bólowych, które skłaniają pacjenta do wizyty u dentysty. Na takim etapie zęby najpewniej nie są już do uratowania i aby ulżyć cierpieniom pacjenta zepsute zęby trzeba wyrwać. Można je zastąpić sztucznymi, ale to kosztuje i nie każdego będzie stać na implanty.

Najgorsze jest jednak to, że chore zęby są zagrożeniem dla układu krwionośnego, a w szczególności dla serca. Jak nasze uzębienie oddziałuje na serce?

Próchnica zagrożeniem dla serca

Rozwijająca się na zębach próchnica powoduje, że mamy nieświeży oddech, nasze zęby bolą i tracimy dobre samopoczucie. Może być to związane z powstaniem nadwrażliwości zębów, utrudniającej spożywanie niektórych pokarmów. Bakterie i toksyny rozwijające się na zębach nie tylko niszczą ich strukturę, ale z łatwością mogą przedostać się niewielkimi kanalikami do naczyń krwionośnych. Stamtąd mogą bez przeszkód wpłynąć do większych naczyń i do serca, siejąc w nim spustoszenie.

W skrajnych przypadkach bakterie rozwijające się na płytce nazębnej w naszej jamie ustnej mogą doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia zastawek i zawału, co już zagraża życiu danego człowieka. Jeśli więc obawiamy się o kondycję naszego serca, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się naszym zębom. Może to w nich tkwi przyczyna niewłaściwego funkcjonowania serca.

Wydawać by się mogło, że taka błaha czynność, jak mycie zębów nie może sprzyjać ochronie naszego serca, a w rzeczywistości właśnie tak jest. Szybko możemy zlikwidować bakterie mnożące się w jamie ustnej, jeśli zastosujemy po każdym większym posiłku pastę Ajona. Nawet chwilowe szczotkowanie zębów z użyciem tej pasty pozwoli na pozbycie się wszystkich bakterii, powodujących zmiany w naszych zębach, a przez nie również w całym naszym organizmie.