Czy fluor jest korzystny dla zębów?

Zdecydowana większość past do zębów, jakie obecnie są dostępne na rynku, zawiera w swoim składzie fluor. Większość konsumentów całkowicie przekonanych jest o tym, że fluor bardzo korzystnie wpływa na nasze zęby, tworząc wokół nich niewidzialną barierę dla bakterii. Dzięki fluorowi zęby nie psują się i wizyty w gabinecie dentystycznym mogą być rzadsze. Niemniej jednak, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar fluoru, nie tylko w jamie ustnej, ale przede wszystkim w ludzkim organizmie, może w niekorzystny sposób odbić się na naszej kondycji zdrowotnej.

Czym jest fluor?

Fluor jest definiowany przez większość z nas jako ważny składnik past do zębów. W rzeczywistości jest jednym z głównych składników leków psychotropowych, który wzmacnia ich podstawowe działanie. Leki z dodatkiem fluoru są wykorzystywane w szpitalach psychiatrycznych, na oddziałach geriatrycznych i w domach opieki społecznej na całym świecie. Fluor wpływa na ludzki organizm w sposób negatywny, zwłaszcza, jeśli jego stężenie jest wystarczająco wysokie. Spowalnia on reakcje fizyczne i psychiczne ludzkiego organizmu.

Z drugiej strony, fluor rzeczywiście chroni zęby, ale tylko u młodych ludzi, mniej więcej do 20 roku życia. Nie można jednak dopuścić przy tym, aby przedawkować fluor, ponieważ będzie negatywnie oddziaływał na psychikę nastolatka.

Fluor w niewielkich dawkach wzmacnia szkliwo zębów. Jeśli jednak w paście do zębów i innych specyfikach wykorzystywanych przy higienie jamy ustnej, jest go zbyt wiele, wówczas może doprowadzić nawet do powstania chorób psychicznych i somatycznych.

Fluor jest trucizną!

W większym stężeniu niż te występujące w paście do zębów czy w lekach psychotropowych, fluor staje się groźną trucizną. Może być wykorzystywany chociażby jako trutka na insekty. Jeśli składnik ten zostanie dodany do wody, w sporej ilości, może prowadzić do odwapnienia kości, nowotworów czy w najlepszym przypadku do łamliwości zębów.

Długotrwałe zażywanie fluoru jest szkodliwe. Jeśli badania lekarskie wykazują zbyt dużą ilość fluoru w naszym organizmie, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z mycia zębów pastą z fluorem. Tak samo dobrze, a nawet lepiej o nasze zęby zadba pasta Ajona, która jest pozbawiona tego popularnego składnika. Skutecznie czyści zęby i zabija 100% bakterii, przyczyniających się do powstawania próchnicy na zębach. Likwiduje płytkę nazębną i powoduje, że zęby są mocniejsze i bardziej białe.