Pielęgnacja zębów w czasie ciąży

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Przeobrażeniom ulega całe jej ciało. Gospodarka hormonalna ulega sporemu zachwianiu, dlatego też wszystkie organy w ciele przyszłej matki zaczynają funkcjonować inaczej. W trakcie ciąży na szczególne niebezpieczeństwo narażone są zęby. Jednocześnie, kondycja zębów przyszłej matki wpływa pośrednio na zdrowie jej dziecka. Gromadzący się na zębach kamień, rozwój próchnicy czy chorób przyzębia może przyczynić się do tego, że dziecko będzie miało niską wagę urodzeniową, albo wystąpią przedwczesne skurcze wywołujące poród. Przyszłe mamy powinny w wysokiej mierze zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. W tym celu powinny też wykorzystywać pastę niezawierającą fluoru, aby nie dopuścić do zbyt wysokiego poziomu tego pierwiastka we własnym organizmie, a co za tym idzie – w organizmie dziecka.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Przy szczotkowaniu zębów w trakcie ciąży jeszcze więcej uwagi powinniśmy poświęcić dokładności w oczyszczaniu zębów z resztek pokarmu. Młode, przyszłe matki powinny czyścić zęby po każdym posiłku, czy zjedzeniu słodyczy. Mycie zębów pastą Ajona powinno skutecznie zapobiec rozwojowi płytki nazębnej, a co za tym idzie – próchnicy i chorób przyzębia. Pasta ta jest pozbawiona fluoru i usuwa w 100% bakterie bytujące w jamie ustnej człowieka.

Szczoteczka do zębów dla kobiety w ciąży powinna być średnio twarda, aby nie urażała dziąseł, ale skutecznie usuwała z powierzchni zębów resztki pokarmów. Raz dziennie kobieta powinna czyścić przestrzenie między zębowe z użyciem nici dentystycznej i płukać usta specjalnym płynem. Na koniec każdego szczotkowania zębów należy umyć również język, na którym także osadza się spora ilość bakterii.

Krwawienie dziąseł przy ciąży

Częstą dolegliwością wśród kobiet w ciąży jest krwawienie dziąseł, które spowodowane jest większą kruchością naczyń oraz ich rozszerzaniem się. Aby ciężarna mogła uniknąć tego nieprzyjemnego objawu, powinna szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, pastą z aminofluorkiem. Skutecznie zapobiegnie ona krwawieniu i utrzyma zęby w znakomitej kondycji. Przy krwawieniu dziąseł poleca się stosowanie miękkich lub bardzo miękkich szczoteczek do zębów.