Czy owoce mogą szkodzić zębom?

dieta1Jedzenie owoców jest zalecane przez lekarzy internistów, dietetyków czy specjalistów z innych dziedzin medycyny. Rodzice wiedzą, aby zapewnić dzieciom różnorodne owoce do jedzenia, jako zdrowe przekąski. Owoce są źródłem cukrów prostych – fruktozy, a także wielu witamin, które wpływają na zdrowy rozwój naszego organizmu. Mogą one chronić przed rozwojem infekcji – np. witamina C zawarta w cytrusach powinna być przyjmowana wraz z posiłkami w okresie jesiennych czy zimowych zachorowań, aby zwiększyć odporność organizmu. Niemniej, jedzenie owoców może wpływać negatywnie na kondycję naszych zębów.

Owoce szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej

Codzienne czyszczenie zębów pastą Ajona, likwidującą do 100 proc. bakterii bytujących w naszej jamie ustnej, powinno uchronić je przed próchnicą i innymi chorobami zębów i dziąseł. Niemniej, także prowadzona dieta może oddziaływać na kondycję naszych zębów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jedzenie owoców nie pozostaje obojętne dla zdrowia jamy ustnej. Na pewno witaminy i mikroelementy zawarte w owocach są ważne dla naszego organizmu, ale mogą być szkodliwe dla szkliwa i samych zębów.

Witamina C zawarta w wielu owocach jest niezbędna dla zachowania zdrowych dziąseł. Niemniej owoce stwarzają niestety realne zagrożenie dla szkliwa i dziąseł. Powodują one między innymi zwiększenie podatności jamy ustnej na próchnicę.

W owocach zawarte są kwasy rozpuszczające szkliwo. Znajdziemy je w limonkach czy cytrynie lub pomarańczach. Nie oznacza to, że w ogóle powinniśmy wykluczyć owoce cytrusowe z naszej diety, ale musimy je spożywać w odpowiedni sposób, nie narażając zdrowia zębów. Nie należy ssać plasterków cytryny, a spożywać owoce cytrusowe w jednej porcji przez krótki czas. Ograniczamy w ten sposób działanie kwasów na nasze zęby.

Twarde owoce a zgryz

Jedzenie twardych jabłek pomaga w prawidłowym rozwoju zgryzu u dzieci, co skutkuje pięknym uśmiechem w wieku dojrzałym. Dodatkowo, jedząc takie owoce możemy skutecznie oczyszczać zęby. Jest to ważne w szczególności dla dzieci. W przypadku zębów mlecznych jedzenie jabłek przygotowuje szczękę na pojawienie się stałego uzębienia.