Czy po leczeniu kanałowym ząb może boleć?

Ból zęba to objaw, który zwykle zmusza do wizyty u stomatologa. W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych, jedyną skuteczną metodą pozwalającą znieść dolegliwości oraz jednocześnie zachować chorobowo zmieniony ząb może być leczenie endodontyczne. Warto wiedzieć czy leczenie kanałowe musi boleć? Czy ból zęba po leczeniu kanałowym powinien niepokoić? Jak uśmierzyć ból zęba po zabiegu endodontycznym?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, jest kilkuetapowe. Przede wszystkim wymaga pozbycia się zmian próchnicowych i wykonania dojścia do korzeni zęba. Terapia ta wiąże się z usunięciem miazgi z kanałów zęba oraz prawidłowym ich osuszeniem, oczyszczeniem i wypełnieniem. Ząb po takim zabiegu pozbawiony jest unerwienia przewodzącego bodźce bólowe. Na koniec należy w sposób szczelny zabezpieczyć koronę leczonego zęba materiałem światłoutwardzalnym lub za pomocą uzupełnienia protetycznego (w przypadku większych ubytków).

Leczenie ednodotyczne to, zależnie od stopnia zaawansowania zmian, jedyna metoda pozwalająca na uniknięcie ekstrakcji chorobowo zmienionego zęba. Nowoczesny sprzęt (np. aparat RTG, mikroskop) oraz doświadczenie stomatologa pozwalają na zniesienie dolegliwości bólowych oraz decydują o powodzeniu przeprowadzonej procedury.

Przeczytaj więcej o bólu zęba po leczeniu kanałowym i zatruciu https://www.sunstargum.com/pl/blog/bol-zeba-po-leczeniu-kanalowym.html

Czy leczenie kanałowe zęba boli?

Aktualny rozwój technik dentystycznych pozwala na szybką i skuteczną terapię. Zabieg leczenia kanałowego przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pozwala to na zminimalizowanie dolegliwości bólowych w jamie ustnej. Pacjent odczuwa jedynie dyskomfort związany z iniekcją preparatu znieczulającego.

W przypadku osób cierpiących z powodu silnego lęku przed zabiegami stomatologicznymi lub u osób z ograniczonym kontaktem, zabieg endodotyczny można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym.

Za każdym razem należy pamiętać, by poinformować stomatologa o ewentualnym uczuleniu na leki, co pozwoli na zastosowanie najlepszego i najbezpieczniejszego środka znoszącego ból w trakcie zabiegu.

Czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Zabieg leczenia kanałowego zęba jest terapią inwazyjną. Nie można dokładnie przewidzieć, jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym. Wszystko związane jest ze stopniem zaawansowania zmian wymuszających terapię oraz indywidualnej wrażliwości na ból pacjenta.

Naturalnym zjawiskiem jest spuchnięte dziąsło. Powoduje to, iż ząb po leczeniu kanałowym jest tkliwy. Po przeprowadzonym zabiegu możliwe jest odczuwanie rozpierania zęba jako efekt zastosowanego wypełnienia kanałów zębowych. Z każdą godziną jednak uczucie dyskomfortu bólowego oraz nadwrażliwości stopniowo mija. Istnieje skuteczny sposób na to, jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym. Doraźnie można stosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

Utrzymujący się długotrwale ból zęba leczonego kanałowo powinien wymusić powrót do gabinetu stomatologicznego. Pulsujący ból zęba lub ból zęba przy nacisku najczęściej może być wywołany nieprawidłowym, niepełnym oczyszczeniem kanałów zębowych. Gdy ból zęba po leczeniu kanałowym pojawi się po kilku miesiącach, może świadczyć to o toczącym się stanie zapalnym, który także wymaga interwencji stomatologa

undefined