W jaki sposób papierosy niszczą zęby?

0008798071N-849x565Palenie papierosów negatywnie wpływa na organizm człowieka. Pokazały to i potwierdziły wielokrotnie badania niezależnych naukowców i lekarzy. Papierosy szkodzą i osoby palące na co dzień nawet paczkę lub więcej papierosów dziennie muszą być tego faktu świadome. Zawsze przypominają im o tym napisy na papierosach, wskazujące np. że nikotyna i palenie papierosów prowadzi do raka płuc. Palenie wpływa negatywnie również na stan jamy ustnej, a zwłaszcza zębów i dziąseł. Czym skutkuje palenie dla stanu naszego uzębienia?

Negatywne skutki palenia

Codzienne, wieloletnie palenie papierosów powoduje, że na zębach osadza się osad, przez co tracą swoją naturalną, białą barwę. Stają się poszarzałe, żółte, a na ich powierzchni widać liczne przebarwienia. Niestety, palenie sprzyja rozwojowi chorób zębów i przyzębia. Powoduje m.in. rozwój paradontozy. Dla palaczy charakterystyczny jest permanentny, nieświeży oddech.

Wszystko to dzieje się dlatego, że palenie papierosów powoduje wprowadzanie do organizmu człowieka nikotyny i substancji smolistych, a ta przyczynia się do rozwoju próchnicy na zębach. Palacze częściej niż osoby niepalące powinny odbywać wizyty w gabinecie dentystycznym oraz przykładać się w większym stopniu do higieny jamy ustnej. U osób palących występuje nawet 6-krotnie większe ryzyko zapadania na choroby jamy ustnej oraz dwukrotnie większe ryzyko utraty zębów.

W papierosach występuje około 4000 związków chemicznych, które mają charakter podrażniający i toksyczny. Wiele z nich sprzyja rozwojowi nowotworów. Niekorzystny wpływ na tkanki organizmu palacza, w tym na zęby i całą jamę ustną, ma tlenek węgla, który odpowiada za niedotlenienie krwi, a tym samym niedotlenienie tkanek i narządów. U palaczy szybko odkłada się kamień nazębny, który negatywnie wpływa na dziąsła, powodując długotrwałe stany zapalne i krwawienie dziąseł.

Jak palacze mają dbać o zęby?

Generalnie zaleca się odwiedzanie gabinetu dentystycznego co najmniej raz na pół roku oraz czyszczenie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem, z zastosowaniem odpowiedniej pasty do zębów. Palaczom w szczególności polecana jest pasta Ajona, która w krótkim czasie usunie z jamy ustnej chorobotwórcze bakterie.