Czy w przyszłości nasze zęby będą odrastać?

0008515044L-849x565Często mówi się przy obcinaniu włosów, że włosy nie zęby, odrosną. Rzeczywiście, złamanie czy ukruszenie lub utrata w inny sposób zęba stałego powoduje bezpowrotną jego utratę. W przyszłości jednak naukowcy mają nadzieję stworzyć odpowiednie rozwiązanie, które pozwoliłoby naszym zębom odrastać, na podobnej zasadzie jak włosom.

Badania naukowców z Londynu

Na londyńskim King`s College stworzono nowe rozwiązanie, które pozwala na wymianę popsutych zębów stałych na zdrowe zęby hybrydowe. Zostały one stworzone z kombinacji komórek z ludzkich dziąseł i z mysich zębów. Brzmi to przerażająco, ponieważ aby ząb odrosną, należałby wszczepić mieszankę komórek ludzkich i mysich do nerek myszy, gdzie rozwija się struktura pokrytego szkliwem zęba, z wykształconymi korzeniami, a później wszczepić zębowe embriony do ust pacjenta. Na razie nie przeprowadzono testów klinicznych tego rozwiązania, choć badania wskazują, że w pełni możliwe jest, aby tak powstałe zęby hybrydowe rozwijały się później normalnie w szczęce czy żuchwie człowieka.

Zęby pobudzane do wzrostu laserem

Nieco mniej makabrycznie brzmi opis metody odrastania zębów z wykorzystaniem laseroterapii. Badacze odkryli, że naświetlanie pojedynczych, zniszczonych, ukruszonych czy przeżartych próchnicą zębów światłem lasera powoduje, że same zaczynają się one w sposób intensywny regenerować. Nie odrastają one w sposób dosłowny, co oznacza, że naświetlanie miejsca po zębie w dziąśle nic nie da. Nie spowoduje to, że pojawi się w tym samym miejscu nowy ząb, ale laser spowoduje, że zniszczony ząb może się sam zregenerować w pewnym stopniu.

Jeśli metoda ta zostałaby udoskonalona, w przyszłości mogłoby się okazać, że nie potrzebne będą syntetyczne wypełnienia ubytków w naszych zębach, czyli wykorzystywanie przez dentystów plomb.

Tymczasem powinniśmy po prostu dbać w wysokiej mierze o zachowanie naszego uzębienia w doskonałej kondycji przez jak najdłuższy czas. Na pewno pomoże w tym szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona.