Czym jest leukoplakia?

Istnieje wiele różnego rodzaju chorób zębów i przyzębia. Na niektóre nie mamy żadnego wpływu i nawet codzienne szczotkowanie zębów przy użyciu dobrej pasty, takiej jak Ajona, nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Choroba rozwinie się mimo to. Nie oznacza to jednocześnie, że chorując na choroby wywołujące przykre konsekwencje w obrębie jamie ustnej, można sobie odpuścić codzienną higienę jamy ustnej. Pasta Ajona zapewni nam usuwanie do 100% bakterii z naszej buzi, nie dopuści do narastania płytki nazębnej i rozwoju próchnicy. Dzięki niej nasze zęby będą wolne od ubytków. Są jednak i takie choroby, przy których zachowanie elementarnych zasad higieny jamy ustnej pozwala na uniknięcie groźnych konsekwencji. Do chorób tych zalicza się leukoplakia.

Pojęcie schorzenia

Leukoplakia jest zmianą przednowotworową, występującą najczęściej w jamie ustnej. Charakteryzuje się występowaniem białych plan na błonie śluzowej. Dotyka od 0,1% do 5% populacji dorosłych, choć bardziej narażeni na jej powstawanie są mężczyźni w wieku dojrzałym.

Nasz styl życia może spowodować, że nasza jama ustna zostanie zaatakowana leukoplakią. Czynnikami, które przyczyniają się do jej powstawania, są wszelkiego rodzaju infekcje, nikotynizm czy częste spożywanie alkoholu. Także brak higieny jamy ustnej prowadzi do powstania leukoplakii, jako że nie czyszcząc zębów pozostawiamy na ich powierzchni resztki pożywienia, stanowiące bazę do rozwoju bakterii, czy grzybów. Stąd już prosta droga do powstawania przeróżnych chorób i infekcji.

Leczenie leukoplakii

Schorzenie leukoplakii polega na wprowadzeniu daleko idących zmian w życiu pacjenta. Musi on kategorycznie rzucić palenie i odstawić picie alkoholu. Leukoplakię leczy się chirurgicznie albo przy zastosowaniu terapii fotodynamicznej. Jeśli trwale wyeliminuje się czynniki ryzyka przy leukoplakii, można ją wyleczyć całkowicie.
Po przeprowadzeniu określonej terapii, pacjent musi zgłaszać się regularnie do lekarza i obserwować swoją błonę śluzową jamy ustnej. Niewykluczone, że może wystąpić nawrót choroby. Leukoplakia może być zmianą złośliwą, albo taką, która nie leczona będzie się zezłośliwić. Najlepiej więc zauważając pierwsze objawy leukoplakii udać się do chirurga stomatologicznego, który podejmie decyzję o wszczęciu określonego leczenia.