Czym są choroby przyzębia?

0008895608X-849x565Już od wczesnego dzieciństwa powinniśmy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej naszych dzieci, choć początkowo nasze pociechy mają zęby mleczne, które dopiero później są zastępowane zębami stałymi. To jednak, w jakiej kondycji będą zęby mleczne ma bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia zębów stałych. Powinniśmy bez względu na wiek, szczotkować dokładnie zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, choć jeszcze lepiej by było, gdybyśmy myli zęby także w ciągu dnia, zwłaszcza po zjedzeniu obiadu, ponieważ bakterie rozwijają się w naszej jamie ustnej bardzo szybko, a pozostawione w niej resztki pokarmu, są dla nich idealną pożywką. Bakterie zaś doprowadzają do wielu chorób, między innymi do chorób przyzębia. Czym one są?

Pojęcie chorób przyzębia

Choroby przyzębia dotyczą tkanek sąsiadujących z samym zębem. Są to bardzo poważne schorzenia jamy ustnej, ponieważ tkanki okalające ząb utrzymują go w zębodole. Jeśli mamy do czynienia z chorobami przyzębia może nawet dojść do utraty części zębów.

Uszkodzenie tkanek przyzębia prowadzi do utraty swoistej amortyzacji zębów podczas spożywania pokarmów i do utraty stabilności zęba. Najczęściej winowajcą przy chorobach przyzębia jest sam pacjent, który nie zadbał w odpowiedni sposób o swoje uzębienie. Brak higieny jamy ustnej doprowadza do osłabienia odporności organizmu, ponieważ zęby obejmuje infekcja bakteryjna. Można jej zapobiegać bardzo skutecznie, czyszcząc regularnie zęby z użyciem pasty Ajona, która usuwa do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej. Pasta Ajona zapobiega nie tylko chorobom przyzębia, ale również wielu chorobom zębów – np. próchnicy.

Objawy chorób przyzębia

Najczęściej z chorobami przyzębia mają do czynienia ludzie w starszym wieku, choć nie jest wykluczone, aby także młoda osoba była dotknięta taką chorobą. Pierwszym objawem chorób przyzębia może być krwawienie z dziąseł. Wskazuje to na infekcję bakteryjną tkanek przyzębia. Dziąsła są wówczas obrzęknięte i przekrwione. Zęby zaś pokryte są osadem i kamieniem. Z czasem mogą się one stać rozchwiane, a w kieszonkach dziąsłowych może występować płyn ropno-surowiczy.

Co ciekawe, doprowadzenie do chorób przyzębia może skutkować chorobami narządów znajdujących się poza jamą ustną, w tym chorób serca, układu oddechowego, siatkówki, nerek, czy nawet mózgu. Warto więc w jak najpełniejszy sposób zadbać higienę jamy ustnej.