Zmiany przednowotworowe w jamie ustnej

rak błony śluzowjeNieprawidłowa higiena jamy ustnej, zła dieta i kwestie genetyczne, podobnie jak i przyjmowane leki mogą doprowadzić do poważnych stanów chorobowych w obrębie jamy ustnej. Jedną z nich jest zmiana przednowotworowa – leukoplakia.

Definicja schorzenia

Mianem leukoplakii określa się jedną z najczęstszych zmian przednowotworowych, jakie mogą występować w jamie ustnej człowieka. Charakteryzuje się białymi plamami na błonie śluzowej. Taka patologia w jamie ustnej rozpoznawana jest w populacji dorosłych w 0,1 do 5 proc. przypadków. W grupie ryzyka znajdują się głównie mężczyźni, w wieku średnim lub starszym.

Do powstania leukoplakii przyczynia się wiele czynników:
• częste infekcje grzybicze lub wirusowe,
• promieniowanie ultrafioletowe,
• częste spożywanie alkoholu,
• palenie papierosów,
• prądy elektrogalwaniczne.

Leukoplakię można rozpoznać po występowaniu w jamie ustnej białej plamy, o gładkiej lub spękanej powierzchni, która nie powoduje innych dolegliwości u pacjenta. Jest to postać homogenna leukoplakii. W przypadku postaci niehomogennej biała zmiana występuje ponad powierzchnią nabłonka i przypomina guzek lub brodawkę. Może mieć też formę zmiany biało-czerwonej, tak jak przy nadżerce.

Taki stan przednowotworowy może występować w praktyce w każdym elemencie jamy ustnej, ale najczęściej spotyka się plamy leukoplakii na błonie śluzowej policzków, w okolicy kątów ust. Istnieje możliwość zezłośliwienia zmiany leukoplakii dna jamy ustnej i języka, przez co powstaje nowotwór.

Badania i leczenie

W diagnostyce zmian przednowotworowych takich jak leukoplakia stosowane są badania histopatologiczne, co pozwala na zweryfikowanie złośliwości zmiany. Dodatkowo przeprowadzane jest niekiedy badanie mykologiczne.
W leczeniu zaleca się bezwzględny zakaz palenia papierosów i picia alkoholu. Leukoplakię leczy się chirurgicznie lub za pośrednictwem terapii fotodynamicznej.

Jak dbać o zęby?

W każdym przypadku warto prowadzić właściwą higienę jamy ustnej polegającej na czyszczeniu zębów co najmniej dwa razy dziennie, szczoteczką o odpowiedniej twardości włókien oraz z zastosowaniem dobrej pasty do zębów, np. Ajona. w ten sposób szybko i skutecznie pozbędziemy się z jamy ustnej potencjalnie chorobotwórczych mikro ustrojów.