Dlaczego dziąsła krwawią?

blood-1715010_640Krwawienie dziąseł może ujawnić się zarówno samoczynnie, nawet codziennego szczotkowania jamy ustnej przy użyciu takiej delikatnej pasty jak Ajona, jak i częściej podczas zabiegów dentystycznych. Warto zasięgnąć opinii specjalisty stomatologa i odkryć, co jest istotą problemu. Dzięki temu będzie można skutecznie sobie pomóc.

Zwykłe krwawienia

Podczas zabiegów stomatologicznych bardzo często dochodzi do ingerencji w tkanki i przerwania ciągłości śluzówki jamy ustnej oraz do uszkodzenia naczyń krwionośnych. W wyniku tego dochodzi do krwawienia, a nawet niekiedy do krwotoku, kiedy to wypływ krwi jest bardzo silny i gwałtowny. Zwykłe krwawienia są niegroźne, a mechanizm naturalnego krzepnięcia krwi powoduje, że krew przestaje wypływać.

U pacjentów posiadających problemy z krzepliwością krwi może dojść w czasie zabiegu stomatologicznego lub w niedługim czasie po nim, do krwotoku, zagrażającemu zdrowiu, a nawet w skrajnych przypadkach życiu człowieka. Takie krytyczne sytuacje dotyczą osób z hemofilią oraz białaczką, które przyjmują określone leki zmniejszające krzepliwość krwi lub posiadających rozrastającą się tkankę nowotworową potrzebującą dużej ilości świeżej krwi.

Dlaczego pojawiają się silne krwawienia dziąseł w jamie ustnej?

Choroby krwi, leki zmniejszające krzepliwość krwi, a także choroby przyzębia powodują krwawienie z dziąseł. Rozpulchnione dziąsła mają wewnątrz kruche i słabe naczynia, które łatwo mogą zacząć krwawić.

Krwotok może być wynikiem ekstrakcji zęba, zwłaszcza jeśli zabieg jest skomplikowany i doszło do uszkodzenia dużej ilości naczyń krwionośnych lub jednego dużego naczynia. Silne krwawienie pojawia się również wtedy, gdy ząb usuwany jest chirurgicznie.

Ryzyko krwotoku istnieje przy usuwaniu skrzepu, jaki wytworzył się w zębodole po usunięciu lub utraconym zębie. Skrzep zasłania uszkodzone naczynia krwionośne, a po jego usunięciu ponownie może pojawić się krew.

Zakażenie bakteryjne i zmiany polekowe, w tym alergiczna skaza krwotoczna, zabiegi operacyjne oraz piercing w jamie ustnej powodują, że dziąsła mogą zacząć intensywnie krwawić. Wraz ze wzrostem ciśnienia krwi w wyniku ciężkiej pracy fizycznej, treningów siłowych czy porodu, może pojawić się obfite krwawienie z jamy ustnej.