Jak czyścić przestrzenie międzyzębowe?

0009466344V-849x565Przy czyszczeniu zębów często zapominamy o umyciu języka, podniebienia, czy policzków, a skupiamy się jedynie na zębach. To duży błąd, zważywszy na fakt, że w całej jamie ustnej mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie. Pacjenci często też lekceważą przestrzenie międzyzębowe, tymczasem pozostawienie w nich resztek pokarmów może grozić rozwojem bakterii, wywołujących różnorodne schorzenia. Dlatego tak ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Pytanie tylko, jak tego dokonać? Czy przy użyciu zwyczajnej szczoteczki można efektywnie czyścić miejsca pomiędzy zębami, zwłaszcza, jeśli nasza szczęka jest zwarta?

Dokładne czyszczenie zębów

Ważne jest przede wszystkim, aby z uwagą, przez 2-3 minuty, dwa razy dziennie czyścić zęby przy użyciu np. pastą Ajona. Wystarczy do tego celu wykorzystać normalną szczoteczkę do zębów. Istotne jest jednak, aby wykonywać przy tym ruchy wymiatające szczoteczką, ponieważ dzięki temu włosie szczoteczki dostanie się pomiędzy zęby i będzie w stanie „wymieść” dosłownie z tego miejsca resztki pokarmów i płytkę nazębną, stanowiącą pożywkę dla bakterii.
Niemniej, jeśli pomiędzy zębami mamy niewielkie przestrzenie, to samo używanie szczoteczki do zębów może nie być skuteczne przy ochronie zębów przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej.

Profesjonalne akcesoria dentystyczne

Jeśli pomiędzy zębami mamy szerokie przestrzenie, powinniśmy do ich czyszczenia wykorzystywać specjalne szczoteczki międzyzębowe, mające cienki trzon wykonany z drutu pokrytego we włókna. Szczoteczka taka ma małą główkę świetnie nadającą się do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Tego rodzaju akcesoria dentystyczne dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego można dobrać je do własnych potrzeb.

Jeśli zaś przestrzenie pomiędzy zębami są niewielkie, możemy je czyścić nićmi dentystycznymi lub specjalnymi wykałaczkami. Te ostatnie są nieocenione przy usuwaniu dużych resztek pokarmu, które po posiłku utknęły w naszych zębach i przeszkadzają nam. Mają zaokrąglony kształt, są trójkątne, co pozwala na dopasowanie się do przestrzeni międzyzebowych, które również przyjmują taki kształt. Nici dentystyczne powinniśmy używać każdego dnia, ponieważ można dzięki nim precyzyjnie dotrzeć do każdego miejsca pomiędzy zębami.