Czy wiesz że zęby wpływają na pamięć człowieka?

old-man-569410_960_720Dbając na co dzień o kondycję i stan naszych zębów, możemy cieszyć się nimi przez długie lata. W tym celu trzeba przestrzegać elementarnych zasad higieny jamy ustnej, znanej każdemu, nawet dzieciom. Należy co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, czyścić zęby z użyciem dobrej pasty, np. Ajona oraz co najmniej raz na pół roku lub rok odwiedzać gabinet stomatologiczny. Dzięki temu ustrzeżemy się próchnicy i innych uciążliwych dolegliwości w obrębie naszej jamy ustnej. Co ciekawe, stan zębów ma pewien wpływ na pamięć człowieka. Jaki?

Wyniki badań

Skandynawscy naukowcy przeprowadzili ciekawe badania, które miały wykazać, czy istnieje związek pomiędzy stanem uzębienia pacjenta, a pamięcią. Okazało się, że osoby, które mają mniej własnych zębów, gorzej radzą sobie na testach pamięci niż te, które mają większość swoich zębów. Istnieje więc powiązanie pomiędzy uzębieniem a zdolnością do wykonywania zadań pamięciowych przez człowieka.

Takie wyniki uzyskali naukowcy z z Umea University i Stockholm University w Szwecji, a także badaczy z Institute of Clinical Dentistry w norweskim Tromso. Do badania wytypowano 273 osoby, u których wykryto niewielką, ale wyraźnie widoczną zależność pomiędzy stanem uzębienia a wydolnością pamięci.

Osoby z pełnym uzębieniem miały średnio o 4 proc. lepszą pamięć od osób posiadających mniej niż 20 własnych zębów. Na zależność tą nie miał wpływ wiek badanych osób.

Skąd taka zależność?

Można potwierdzić, że istnieje pewna zależność pomiędzy stanem pamięci człowieka a jego uzębieniem. Skąd się ona bierze? Prawdopodobnie przyczyną tego są impulsy generowane w wyniku ruchu wyposażonej w zęby szczękę. Ruchy te docierają do mózgu i przetwarzane są w sygnały wpływające pozytywnie na pamięć. Osoby z pełnym uzębieniem generują zdecydowanie więcej takich impulsów, niż osoby bezzębne lub z niepełnym uzębieniem. U tych ostatnich stymulacja pamięci okazuje się być niewystarczająca, przez co muszą mierzyć się z problemami z pamięcią i koncentracją.

Niestety, nie będzie dla nich rozwiązaniem zastąpienie naturalnych zębów nawet najdroższymi implantami czy odbudowa protetyczna.