Jak dbać o zęby? Częste problemy stomatologiczne — jak ich unikać?

Zęby są cechą ludzkiego wizerunku, który przyciąga wzrok. Są pewnym wyznacznikiem nie tylko zdrowia, ale i urody. Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas, ale żeby go mieć, należy dbać o stan uzębienia. Jest kilka zasad, którymi powinno się przy tym kierować, aby uniknąć popularnych i często spotykanych problemów stomatologicznych. Jak to zrobić?

Skąd wiedzieć, jak dbać o zęby?

Od dziecka jesteśmy uczeni tego, by dbać o swoje zęby – mówi się o tym, jak je szczotkować, jak często. Zwraca się też uwagę na inne kwestie, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia naszej jamy ustnej, jak jedzenie, które spożywamy. Często pojawiają się także inne problemy związane z zębami, czym prędzej czy później trzeba się zająć, by nie utrudniały nam codziennego życia. Wiedza o tym jest ważna, ponieważ daje nam możliwość zachowania zdrowego uśmiechu.

Wiele informacji o tym, jak dbać o zęby sugeruje publikacja penicylina.pl/kategoria/stomatologia. Internet potrafi być prawdziwą kopalnią wiedzy, z której warto czerpać, także w przypadku, gdy nurtują nas pytania związane z medycyną. Podpowie nam to, co robić w danej sytuacji i kiedy lepiej udać się do lekarza. Szeroką wiedzę na ten temat posiadają także dentyści, którzy w przypadku każdego pojawiającego się problemu, są w stanie zareagować i pomóc, a także doradzić nam, w jaki sposób my sami możemy zadziałać. Dobrze jest przy tym pamiętać, że informacje dostępne w serwisach internetowych bywają przydatne, ale nie zastąpią bezpośredniej konsultacji lekarskiej.

Jak dbać o zęby?

Chcąc właściwie zadbać o zęby, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które powinny być wpajane już w okresie dzieciństwa. Podstawą będzie tutaj szczotkowanie zębów – według zaleceń, powinno się to robić minimum 2 razy dziennie przez 2 minuty. Nie można też zapomnieć o sposobie, w jaki się to robi – poruszając szczoteczką, należy wykonywać ruchy wymiatające, a dokładny instruktaż techniki mycia, jest łatwodostępny w sieci. Ważne jest również nitkowanie, które pozwala na dotarcie do tych przestrzeni międzyzębowych, do których szczoteczka nie ma dostępu.

Dobrze jest zwracać uwagę na to, co się je – duża ilość pokarmów z cukrem szkodzi zębom i może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Kawa, alkohol, papierosy też niestety nie wpływają na nie najlepiej, podobnie jak szkodliwe nawyki, w tym obgryzanie ołówków, rozrywanie zębami opakowań czy nawet otwieranie butelek. Może to doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i powstania mikropęknięć lub nawet ułamania fragmentów kości.

Podstawą będzie tutaj także profilaktyka. Chcąc zadbać o zdrowy i piękny uśmiech, koniecznie należy regularnie chodzić na wizyty do dentysty. W ten sposób będziemy mieć pod kontrolą stan naszego uzębienia, a lekarz może z wyprzedzeniem określić czy przypadkiem nie zaczyna się coś dziać niewłaściwego.

Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne?

Jeżeli chodzi o najczęstsze problemy stomatologiczne, to na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się próchnica. Choć zazwyczaj uważa się, że to problem, który dotyka przeważnie dzieci, prawda jest taka, że każdy z nas jest na nią narażony. Przyczynia się do tego szczególnie zła dieta z dużą ilością cukru, a także niewłaściwe szczotkowanie. Kolejnym często spotykanym problemem jest nadwrażliwość zębów – zimne czy ciepłe posiłki i napoje mogą wywoływać ból, a wtedy potrzebna jest pomoc i wdrożenie właściwego leczenia. Inną powszechnie spotykaną przypadłością jest zapalenie dziąseł, które zazwyczaj objawia się bólem i krwawieniem przy myciu. Najczęściej przyczynia się do niego nadmierna ilość zgromadzonego kamienia nazębnego.

Z innych znanych chorób zębów, można wymienić jeszcze paradontozę (zaczyna się od zapalenia dziąseł) czy zapalenie miazgi zęba. Pozostałe problemy mogą wynikać z niewłaściwego rozwoju zębów, ale każdy problem można rozwiązać, wystarczy tylko pójść do dentysty. W wielu przypadkach sami możemy sobie z tym poradzić, są jednak sytuacje, gdy bez interwencji lekarskiej się nie obejdzie. Dbając o zęby, będziemy w stanie cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat.