Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Higiena jamy ustnej jest jednym z najważniejszych elementów codziennego życia. Wszelkie infekcje czy choroby są niezwykle niebezpiecznie i nieprzyjemne. Dlatego warto zwracać uwagę na to jak myjemy zęby oraz czym je czyścimy. Sprawdź, jaką szczoteczkę do zębów dobrać, aby skutecznie je czyścić.

Rodzaje szczoteczek do czyszczenia zębów

Obecnie na rynku mamy dostępnych trzy rodzaje szczoteczek do zębów tj. manualna, elektryczna i soniczna. W zależności od rodzaju, producenta oraz funkcji kosztują one mniej lub więcej. Poniżej krótka charakterystyka:

Szczoteczka manualna

To najpopularniejszy rodzaj szczoteczki do zębów dostępna w każdym sklepie. Rączka wykonana najczęściej z plastiku, choć zdarzają się drewniane, bambusowe czy tekturowe, są one wtedy droższe od plastikowego odpowiednika. Włosie posiada trzy rodzaje twardości: twarda – dedykowana dla palaczy oraz osób, u których zbiera się duża ilość osadów, średnia – najbardziej uniwersalna, dedykowana dla osób, które mają zdrowe zęby lub nie chcą szczotkować zębów innymi rodzajami, miękka – ten rodzaj włosia skierowany jest do osób chorych na paradontozę, nadwrażliwość lub takich, które posiadają odsłonięte szyjki zębowe. W zależności od materiału wykonania, firmy oraz rodzaju włosia cena takiej szczoteczki wynosi od 3 zł do 10 zł.

 

Szczoteczka elektryczna

To, co daje jej przewagę nad manualną wersją to elektryczne czyszczenie zębów poprzez ruchy obrotowe. Wykonuje ich nawet 9 tysięcy na minutę! Daje to o wiele większą skuteczność czyszczenia zębów oraz gwarantuje mniejszy wysiłek dla posiadacza. Porównując ze szczoteczką manualną, którą można wykonać maksymalnie około 200 ruchów na minutę, wersja elektryczna jest o wiele bardziej efektywna. Cena takiego sprzętu waha się również w przypadku producenta, jednak warto zdecydować się na tę od firmy, która posiada dobre opinie wśród klientów oraz dentystów. Aby dowiedzieć się więcej o firmie, rodzaju szczoteczki czy też własnych preferencjach warto spytać swojego stomatologa. Wiele centrów medycznych oferuje podczas konsultacji sprawdzenie, czy posiadamy dobrą szczoteczkę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „dentysta Kraków” i wyszukać odpowiednie miejsce.

Szczoteczka soniczna 

Mało kto wie, ze to jedna z odmian szczoteczki elektrycznej. Jej budowa trzon + wymienne końcówki, jest podobny jest do wersji elektrycznej. Jednak kształt główki w przypadku szczoteczki sonicznej jest bardziej „tradycyjny”. Daje to czyszczenie większej powierzchni. Jej główną przewagą jest ilość ruchów, które wykonuje na minutę – aż 30 do 42 tysięcy. Działanie szczoteczki sonicznej polega na emitowaniu fal dźwiękowych, które powodują, ze główka wpada w drgania i usuwa zanieczyszczenia. Pomimo budowy szczoteczki, usuwa osad nawet z trudno dostępnych miejsc.