Częste problemy z zębami w czasie zimy

zimaZima za pasem, dlatego też wart się do niej solidnie przygotować, aby nie zaskoczyła nas w żadnym aspekcie życia. Co ciekawe, mróz na dworze może bardzo negatywnie oddziaływać na nasze uzębienie. Nadwrażliwość zębów może się bowiem uaktywnić nie tylko przy jedzeniu czy piciu zimnych napojów, ale również w kontakcie z zimnym powietrzem. Zimą problem przeszywającego bólu zębów pojawiającego się znienacka dotyczy wielu osób. Jak radzić sobie z takimi objawami albo skutecznie im przeciwdziałać?

Co boli?

Przy nadwrażliwości zębów mamy wrażenie, że boli nas cała szczęka czy łuk zębowy. Niemniej jednak, źródłem bólu są okolice szyjki zębowej, ponieważ właśnie w tym miejscu warstwa szkliwa jest bardzo cienka. Jeśli pacjent nie dba w odpowiedni sposób o swoje zęby, dziąsła mogą się osuwać i osłabiać ukorzenienie zęba. Cofanie się dziąseł jest przyczyną nadwrażliwości zębów. Może ona też wynikać z tego, że kamień nazębny osadzający się przy dziąsłach zmusza je do wycofania i szyjki zębowe są odsłonięte.

W wielu przypadkach można by uniknąć nadwrażliwości zębów, gdybyśmy co najmniej dwa razy dziennie myli je pastą Ajona. Pasta ta skutecznie likwiduje płytkę nazębną wraz z bytującymi na niej bakteriami, przez co kamień nazębny nie może się osadzać na powierzchni zębów.

Nadwrażliwość zębów może pojawić się po zakończonym leczeniu zębów. Trwa ona 2-3 dni po zabiegu polegającym na leczeniu głębokiej próchnicy i mija samoistnie. Urazy mechaniczne, wybielanie zębów, ubytki w szkliwie i używanie nieodpowiednich past do zębów mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów, która odczuwalna jest między innymi zimą.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów w czasie zimy?

Przede wszystkim, musimy unikać dużych różnic temperatur pomiędzy wnętrzem domu a mrozem na zewnątrz. Jeśli już jesteśmy na dworze, nie powinniśmy nic jeść na mrozie ani zbyt dużo mówić, ponieważ w takich sytuacjach najmocniej odczuwamy skutki nadwrażliwości zębowej.

Leczenie nadwrażliwości zębów może obejmować przeprowadzenie zabiegów laserowych, podczas których zamykane są kanaliki zębowe. Otwarte kanaliki powodują, że w kontakcie z zimnem odczuwamy przeszywający ból. Natomiast, profilaktyka przy nadwrażliwości zębów polega na właściwej higienie jamy ustnej. Pasta Ajona jak najbardziej nam w tym pomoże.