Problemy z zębami spowodowane zapaleniem zatok

zatokiZatoki i stan zębów oraz dziąseł to dwie kwestie zdrowotne, które są ściśle ze sobą powiązane. Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, że problemy z zębami, z jakimi się borykamy mogą wywołać zapalenie zatok. Jednakże, niewyleczone zatoki również mogą być bardzo poważnym problemem, który skutkuje czasami powikłaniami natury stomatologicznej. Jakie skutki daje nieleczone, niewłaściwie leczone lub niedoleczone zapalenie zatok?

Współpraca pomiędzy laryngologiem a stomatologiem

Jeśli pacjent ma problemy z nawracającym zapaleniem zatok, powinien odwiedzać regularnie prócz laryngologa, również stomatologa. Jest to szczególnie wskazane dla pacjentów posiadających implanty zębowe. Stany zapalne zatok w ostateczności mogą skutkować wypadaniem implantów.

Współpraca na linii laryngolog i stomatolog jest niezbędna także i wtedy, gdy pacjent jest poddawany leczeniu endodontycznemu, czyli leczeniu kanałowemu lub przy wstawianiu implantów zębowych. Skutkiem współpracy są lepsze efekty leczenia stomatologicznego pacjenta. Jest ono krótsze, wydajne i pozwala na uniknięcie poważnych powikłań zdrowotnych.

Stan zębów i stan zatok w ścisłym związku

Specjaliści zaznaczają, że infekcje zębów i okostnej mogą wywołać zapalenie zatok. Szczękowych i zatok przynosowych. Jeśli laryngolog przystępuje do ich leczenia bez sprawdzenia przez stomatologa stanu zęnbów, efekty terapii mogą być niewystarczające i niezadowalające. Można uniknąć bezskutecznego leczenia, jeśli pacjent byłby jednocześnie badany przez dentystę.

On sam również musi zadbać o utrzymywanie swoich zębów w jak najlepszej kondycji, jeśli nie chce mieć do czynieni z zapaleniem zatok. W tym celu wystarczy stosować się do elementarnych zasad higieny jamy ustnej obejmujących szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie z zastosowaniem dobrej i skutecznej pasty, takiej jak Ajona, która w krótkim czasie usuwa do 100 procent chorobotwórczych bakterii i innych drobnoustrojów przyczyniających się do powstawania infekcji zębów.

W przeciwnym wypadku zęby będą się psuć, co prowadzi do stanów zapalnych zębów i konieczności leczenia kanałowego. Jeśli pojawią się jakiekolwiek powikłania po takim leczeniu, zatoki mogą zostać zaatakowane przez infekcję.