Po co mamy dbać o zęby?

Piękny, zdrowy, biały uśmiech może być naszą wizytówką. Osoby często uśmiechające się są pozytywniej odbierane w otoczeniu i mają szansę na wzbudzenie sympatii u większości osób, z którymi nawiązują jakikolwiek kontakt. Już choćby dlatego powinniśmy dbać o nasze zęby już od najwcześniejszych lat dzieciństwa, choć estetyka to tylko jeden z wielu powodów, dla których odpowiednia higiena jamy ustnej powinna być dla nas priorytetem.

Profilaktyka zdrowotna ustrzeże przed borowaniem

Jeszcze z czasów szkolnych wiele osób pamięta, jak borowane były zepsute zęby. Takie wizyty w gabinecie dentystycznym wspomina się co najmniej źle. Lepiej więc wcześniej zadbać oto, aby nasze zęby znajdowały się w dobrej kondycji zdrowotnej, niż później szukać dobrego dentysty, który za darmo, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, zaleczy nam zęby. Profilaktyka zdrowotna w przypadku zębów jest bardzo prosta do zachowania. Już małe dzieci powinny być przyzwyczajane do tego, aby myć zęby po każdym posiłku, albo żeby chociaż szczotkować je codziennie rano i wieczorem.

Dla każdej osoby, niezależnie od wieku i stanu uzębienia, dobrą pastą w codziennej higienie jamy ustnej, będzie pasta Ajona. Zabija ona 100% bakterii wywołujących próchnicę i inne choroby zębów oraz dziąseł. Pasta Ajona jest skuteczna w profilaktyce dentystycznej.

Aspekty zdrowotne

Jeśli zadbamy w sposób prawidłowy o zdrowie naszych zębów, one odwdzięczą się nam znakomitym wyglądem i będą nam służyły przez wiele lat. Jeśli zęby są zdrowe, unikniemy odczuwania dolegliwości bólowych z nimi związanych. Próchnica i ubytki w zębach powodują, że możemy odczuwać naprawdę bardzo silny ból. Dentyści mówią, że powodem takiej sytuacji jest rozwijający się stan zapalny w jamie ustnej. Infekcje prowadzą do powstania groźnych chorób, które później muszą być leczone już tylko w specjalistycznych gabinetach lekarskich.

Co ciekawe, toksyny bakteryjne z bakterii rozwijających się w jamie ustnej, na płytce nazębnej czy języku, łatwo mogą przeniknąć do krwi i skutecznie zarazić cały organizm. Osłabiają one odporność i wywołują liczne choroby, w tym schorzenia sercowe, zapalenie żył, czy choroby reumatyczne.

Częste, nawracające zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie uszu czy angina – to choroby, które mają ścisły związek z kondycją zdrowotną zębów.