Jak dbać o zęby po wstawieniu implantów?

implantyImplanty to często jedyny sposób na uzupełnienie trwałe ubytków zębowych w jamie ustnej pacjenta. Decydując się na implanty musimy podjąć się jednocześnie zobowiązania, że będziemy o nie właściwie dbać, zwłaszcza, że ich wszczepienie jest zabiegiem inwazyjnym i niestety bardzo drogim. Nie każdego będzie stać na zastąpienie brakujących zębów implantami. W jaki sposób po wszczepieniu implantu należy dbać o zęby?

Po zabiegu

Jeśli wszystko przebiegnie w jak najbardziej prawidłowy sposób, zabieg chirurgicznego wstawienia implantów i koronek zębowych u pacjenta będzie miał charakter rutynowy. Pacjent powinien po zabiegu pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, bezpośrednio po zabiegu powinien on kategorycznie unikać dotykania miejsc implantacji palcem czy językiem. Należy powstrzymać się od mówienia przez dwie doby po zabiegu, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe. W przypadku lekkiej opuchlizny można zastosować zimny okład na twarz przez pierwsze 2-3 godziny po implantacji. O takich podstawowych regułach pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza implantologa, który wykonywał wszczepienie implantu.

Higiena jamy ustnej z implantami

Fakt wstawienia implantu nie zwalnia nas z należytej higieny jamy ustnej. Po każdym posiłku powinniśmy przepłukać usta letnią wodą i zastosować płukankę ze składnikami odkażającymi, jaka zostanie zalecona przez lekarza stomatologa. Najlepiej czyścić zęby szczoteczką ręczną, której nacisk można dostosować do stanu uzębienia. Okolica implantu powinna być omijana na początku przy myciu. Implant będzie można czyścić szczoteczką z bardzo miękki włosiem już po usunięciu szwów. Do tego celu warto wykorzystywać pastę Ajona, która w krótkim czasie będzie w stanie usunąć wszystkie chorobotwórcze bakterie, przyczyniające sie między innymi do powstawania próchnicy. Pasta ta jest rekomendowana dla wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku czy stanu ich uzębienia. Nie zawiera fluoru, dlatego bezpiecznie może być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, czy przez dzieci.