Jak dbać o implanty?

implantyImplanty zębowe pozwalają na zastąpienie utraconych przez pacjenta zębów w całej jamie ustnej. Do ich założenia ważne jest, aby kość żuchwy lub szczęki była na tyle stabilna, aby umożliwiała wkręcenie implantu. Po założeniu implantów i osadzeniu na nich koron imitujących naturalne zęby pacjenta, uzyskuje on śnieżnobiały uśmiech, którym może się pochwalić otoczeniu. Musi on jednak wiedzieć, że o implanty także trzeba dbać.

Naturalne zęby wymagają pielęgnacji

Jeśli od najmłodszych lat rodzice wpoją dziecko zasady higieny jamy ustnej, jako osoba dorosła będzie ono również czyściło zęby. Warto wyrobić nawyk szczotkowania zębów po śniadaniu i po kolacji, a najlepiej po każdym większym posiłku. Dzięki temu zęby pozostaną w znakomitej kondycji przez bardzo długi czas. Do higieny jamy ustnej warto używać takich past, jak Ajona, które w krótkim czasie usuwają z zębów i dziąseł wszystkie potencjalnie chorobotwórcze bakterie. Brak higieny lub niewłaściwe szczotkowanie zębów prowadzi do ich chorób i utraty, przez co pacjent musi je zastąpić – protezą stałą, ruchomą lub implantami.

Codzienna higiena implantów

Podobnie jak w przypadku stałych i mlecznych zębów pacjenta, implanty również muszą być codziennie szczotkowane. Ważne jest, aby wszystkie osady były z ich powierzchni ysywane. Dlatego zaleca się osobom z implantami szczotkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych co najmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy dziennie.

Bezpośrednio po wykonaniu implantów rany w dziąsłach i samej kości mogą wywoływać u pacjentów pewne dolegliwości bólowe, co uniemożliwia skutecznie ich czyszczenie z wykorzystaniem szczoteczki do zębów. Można jednak w takich sytuacjach usuwać nagromadzone w jamie ustnej i na samych implantach bakterie za pomocą specjalnych płynów do płukania ust lub antybakteryjnych żeli, które zapobiegną psuciu się zębów i chorobom dziąseł. Po zabiegu należy do higieny jamy ustnej stosować bardzo miękką i delikatną szczoteczkę, która uchroni wrażliwą tkankę pozabiegową przed uszkodzeniem. Po około 2-3 tygodniach od wszczepienia implantów można już używać regularnie miękkiej szczoteczki do zębów i pasty do mycia.