Leczenie zębów nie musi być bolesne

stomatologia_19-128071Minęły, na szczęście bezpowrotnie, czasy, w których każda wizyta u dentysty mogła wiązać się dla pacjenta z koniecznością znoszenia niewyobrażalnego bólu przy borowaniu miejsc zmienionych chorobowo. Dzisiaj istnieją nowoczesne metody usuwania zmian próchnicowych i leczenia zębów, które są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Jest ono na tyle skuteczne, że pacjent nie musi odczuwać nawet drobnego dyskomfortu przy wizycie w gabinecie dentystycznym. Może śmiało zapisywać się na kolejne wizyty mając pewność, że stomatolog zadba o zniwelowanie do zera bólu związanego z zabiegami dentystycznymi – nawet tymi najbardziej zaawansowanymi.

Znieczulenie przewodowe

Jednym z rodzajów znieczuleń, jakie stosowane są w gabinetach stomatologicznych, jest znieczulenie przewodowe, które jest silnym środkiem, pozwalającym na znieczulenie pacjentowi nawet sporej części twarzy. Wykorzystywane jest ono głównie do znieczulania dolnych zębów. Jest ono na tyle skuteczne, że przy okazji działa na wargi, język czy nawet całe gardło. Podstawową wadą znieczulenia przewodowego jest to, że działa ona nawet kilka godzin po opuszczeniu fotela dentystycznego, dlatego pacjent musi w szczególności uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy – np. nie przygryźć sobie języka, bowiem w ogóle nie będzie tego czuł, a jak znieczulenie przestanie działać, rana będzie doskonale odczuwalna.

Znieczulenie miejscowe

Znacznie lepiej sprawdzają się przy drobnych zabiegach dentystycznych żele znieczulające i słabsze znieczulenia miejscowe, które są bardziej precyzyjne w działaniu, a ich oddziaływanie na mięśnie twarzy jest znikome. Problem w tym, że bardziej wrażliwi pacjenci nie zniosą dyskomfortu podczas zabiegu z zastosowaniem takiego znieczulenia.
Najlepiej więc dbać o swoje zęby w taki sposób, aby na kolejnych wizytach kontrolnych w swoim gabinecie dentystycznym w ogóle nie musieć poddawać się żadnym zabiegom borowania i leczenia uzębienia. Tak naprawdę, profilaktyka dentystyczna nie jest skomplikowana – wystarczy czyścić zęby dwa razy dziennie z użyciem dobrej pasty, takiej jak na przykład Ajona, aby mieć piękne i zdrowe zęby.