Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?

ortodontaProste zęby to marzenie niejednej osoby, jednakże tylko nielicznych matka natura obdarzyła rzeczywiście idealnym uzębieniem, w którym każdy łuk zębowy w szczęce jest doskonale symetryczny a zęby równe, jak z obrazka. Jeśli w okresie dzieciństwa nasi rodzice, albo my sami nie zadbaliśmy o nasze zęby mleczne, to stałe zęby również nie będą wyglądać efektownie i mogą mieć tendencję do krzywienia się. Na szczęście, nawet stare błędy z dzieciństwa, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, można naprawić, ucząc się elementarnych zasad dotyczących czyszczenia zębów. Do tego celu dobrze wykorzystać pastę Ajona, która skutecznie i w krótkim czasie usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w naszej jamie ustnej.

Jak jednak zadbać o to, aby zęby były proste?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – wizyta w gabinecie ortodontycznym, gdzie ortodonta przedstawi nam możliwe opcje naprostowania naszych zębów. U wielu pacjentów jednym rozwiązaniem będzie założenie na dłuższy czas, stałego aparatu ortodontycznego. Charakterystyczne srebrne zamki na zębach są dziś bardzo modne, nawet u osób dorosłych, a nie tylko u dzieci. Świadczą one o tym, że dbamy o swoje uzębienie i chcemy, aby wyglądało ono jak najlepiej.

Niekiedy, przy dużych wadach zgryzu i krzywych zębach, leczenie ortodontyczne może trwać latami. Pacjent musi wówczas przez długi czas nosić stały aparat ortodontyczny i odwiedzać regularnie dentystę ortodontę, który będzie korygował na bieżąco to, w jaki sposób będą prostowały się nasze zęby.

Noszenie aparatu ortodontycznego stwarza wiele problemów. Przeciętnie przez półtora roku do dwóch lat należy uważać na to co się je. Niektórych produktów, takich jak na przykład orzechy, w ogóle nie powinno się jeść przy aparacie ortodontycznym. Inną kwestią jest to, jak należy dbać o zęby z założonym aparatem ortodontycznym. Wymagają one zwiększonej uwagi ze strony pacjenta.

Czyszczenie zębów z aparatem

Mając aparat ortodontyczny stały na zębach należy odpowiednio o nie dbać, aby nie psuły się w czasie leczenia ortodontycznego. Nie wystarczy tylko dwa razy dziennie szczotkować przy tym zęby przy użyciu pasty Ajona. Należy robić to po każdym posiłku, wykorzystywać na co dzień specjalne szczoteczki do aparatu oraz nitkować zęby. Czyszczenie wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu po każdym posiłku jest bardzo istotne. Pozostawione w aparacie pożywienie staje się idealnym miejscem rozwoju chorobotwórczych bakterii. Nie można dopuścić do sytuacji, w której zęby zaczną się psuć.

Warto prócz szczotkowania zębów i nitkowania przestrzeni między zębowych, na co dzień korzystać z płynu do płukania ust.