Jak poprawnie używać nici dentystycznej?

Odpowiednia higiena jamy ustnej wymaga nie tylko skrupulatnego mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie, ale również używania nici dentystycznych oraz płynu do płukania ust. Wielu pacjentów w gabinetach dentystycznych dziwi się, że przy używaniu dobrych past do zębów, takich jak Ajona, w ich jamie ustnej powstają ubytki i próchnica. Dzieje się to właśnie dlatego, że niedokładnie czyszczone są przestrzenie pomiędzy zębami, a w tym miejscu bardzo często narasta szybko płytka nazębna, gromadzą się resztki pokarmu i bytują bakterie. Jeśli na co dzień nie korzystamy ze specjalistycznych szczoteczek, które ułatwiają czyszczenie przestrzeni między zębowych, powinniśmy co najmniej raz dziennie używać nici dentystycznej.

Podstawy higieny jamy ustnej

Absolutną, elementarną zasadą w higienie jamy ustnej jest mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pasta Ajona używana każdego dnia rozprawi się z bakteriami rozwijającymi się w jamie ustnej i mogącymi wywoływać groźne choroby zębów i dziąseł. Optymalnie byłoby, gdybyśmy myli żeby częściej niż dwa razy dziennie, na przykład po każdym większym posiłku, a w szczególności po spożyciu słodyczy. Wtedy będziemy jeszcze lepiej chronili zęby.

Dentyści wypowiadają się, że samo mycie zębów w przypadku wielu pacjentów okazuje się nie być wystarczające, ponieważ bakterie i tak namnażają się w przestrzeniach między zębowych, do których może nie dotrzeć szczoteczka do zębów. Wówczas zęby pomimo regularnego czyszczenia zaczynają się psuć. Jak temu zapobiec? W bardzo prosty sposób, stosując na co dzień nici dentystyczne. Takie czynności powinny nam wejść w zasadzie w nawyk.

Jak używać nici?

Nici dentystyczne służą do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Wystarczy owinąć dwa końce nici wokół palców środkowych dłoni i za pomocą kciuków i palców wskazujących przesuwać nitkę pomiędzy zębami. W ten sposób czyścimy zęby na styku z innymi zębami oraz dziąsła. Najlepiej nitkowanie zębów robić przed lustrem, aby dobrze owijać nicią zęby. Jeśli nasze dziąsła są zaczerwienione lub spuchnięte, bądź krwawią, należy udać się do dentysty i zaniechać samodzielnego nitkowania. Możemy tylko niepotrzebnie jeszcze bardziej uszkodzić nasze dziąsła.