Po co używać nici dentystycznych?

Zasadniczo, każda osoba, niezależnie, czy jest to osoba dorosła, czy też dziecko, powinna posiadać szczoteczkę do zębów w swoim domu. Codzienne, przynajmniej dwa razy dziennie, mycie zębów pozwala ustrzec się powstawania ubytków w zębach i nieświeżego oddechu. To również doskonała ochrona przed namnażaniem się w jamie ustnej szkodliwych dla zdrowia bakterii. Stosując się do elementarnych zasad higieny jamy ustnej można przeciwdziałać chorobom zębów i dziąseł w najpełniejszy sposób. Czy w ramach wspominanych zasad obok szczotkowania zębów, mieści się również stosowanie na co dzień nici dentystycznych?

Szczotkowanie zębów podstawą

Jeśli zależy nam na zdrowej kondycji naszych zębów i chcemy się nimi cieszyć przez naprawdę wiele lat, musimy zadbać o to, aby zawsze czyścić jamę ustną po jedzeniu, przynajmniej rano i wieczorem, aby zachować właściwy stan zębów i dziąseł. Pasta Ajona już po kilku chwilach od jej zastosowania zabija do 100% bakterii. Jeśli więc codziennie będziemy ją stosować i czyścić zęby 2-3 minuty, na pewno będą w znakomitej kondycji. Dodatkowo, możemy po jedzeniu używać gum bez cukru, o ile nie możemy w danym momencie umyć zębów w łazience pastą Ajona. Żucie gumy bez cukru powoduje oczyszczanie zębów z nalotu, a na dodatek dzięki temu wytwarzana jest większa ilość śliny, a ta pozwala na zabezpieczenie zębów przed szkodliwym wpływem bakterii.

Obok szczoteczki i pasty do zębów w naszej szafce w łazience powinna znaleźć się też nić dentystyczna. Czemu ma ona służyć?

Nić dentystyczna dla przestrzeni między zębowych

Szczoteczka do zębów świetnie czyści duże powierzchnie zębów, ale w wielu przypadkach, zwłaszcza przy zwartym uzębieniu, z jej zastosowaniem nie mamy szansy dotrzeć do przestrzeni między zębowych. W takich miejscach najlepiej do usuwania resztek pokarmów i bakterii zastosować nić dentystyczną. Jej używanie nie jest kłopotliwe i nie zajmuje wiele czasu. Pozostawianie resztek jedzenia między zębami sprzyja budowaniu idealnego środowiska dla rozwoju bakterii, które następnie przyczyniają się do powstawania próchnicy zębów, stanów zapalnych czy paradontozy dziąseł.

Wydawać by się mogło, że nić dentystyczna nie jest tak naprawdę potrzebna i niestety wielu z nas wyznaje taki pogląd. Niemniej jednak, tak, jak ważne jest stosowanie szczoteczki do zębów i dobrej pasty, tak samo istotne będzie stosowanie na co dzień nici dentystycznej, co najmniej raz dziennie, np. przy okazji wieczornej toalety.