Jak skutecznie wybielać zęby?

zęby szarePiękne, białe zęby, godne najlepszych aktorów i aktorek z Hollywood, mogą być w zasięgu ręki przeciętnego człowieka. Nie trzeba być gwiazdą, aby mieć gwiazdorski uśmiech, ale potrzeba wiele pracy dla jego uzyskania.

Higiena na pierwszym miejscu

Przede wszystkim, chcąc mieć olśniewający uśmiech, należy zadbać o zdrowie naszego uzębienia i zdrowe dziąsła. W tym celu trzeba co najmniej dwa razy dziennie -rano i wieczorem szczotkować zęby przy użyciu dobrej pasty, takiej jak Ajona. Optymalnie byłoby, gdybyśmy szczotkowali zęby nawet po każdym posiłku, aby usunąć z nich resztki pokarmów, które mogą stać się pożywką dla chorobotwórczych bakterii. Jeśli nie dostosujemy się do rygoru mycia zębów dwukrotnie każdego dnia i nie przyzwyczaimy się do tego, nie możemy nawet marzyć o pięknym, białym uśmiechu.

Wybielanie zębów

Nieskazitelnie białe zęby mogą być dziełem natury, ale niestety nie każdego z nas obdarzono właśnie takim uzębieniem. Utrata śnieżnobiałego odcienia zęba może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, zbyt rzadkiego mycia zębów, urazów uzębienia, a także z licznych chorób, z próchnicą na czele. Nie bez znaczenia jest również to, co jemy na co dzień. Kawa, mocna herbata, napoje gazowane czy produkty zawierające silne barwniki, w tym również barwniki sztuczne powodują, że zęby odbarwiają się i nie są już idealnie białe.

W takich przypadkach należy zrezygnować ze spożywania produktów barwiących lub ograniczyć je w codziennej diecie. Musimy też nabyć nawyk częstego mycia zębów, aby uniknąć chorób w jamie ustnej. Później można przystąpić do wybielania zębów, z wykorzystaniem domowych sposobów lub profesjonalnego wybielania w gabinecie dentystycznym.

Domowe sposoby nie zawsze będą skuteczne, ale są powszechnie dostępne i można je wypróbować bez podejmowania zbyt dużych inwestycji. Można spróbować wybielić zęby o kilka tonów stosując sodę oczyszczoną, która poza tym jest jednym z głównych składników pasty do zębów. Należy jednak uważać, aby nie osłabić szkliwa zębów, które przez to mogą stać się bardziej podatne na przebarwienia. Innym sposobem jest wybielanie zębów roztworem wody z solą lub z cytryną. Zawsze trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi, takimi jak uszkodzenie szkliwa, powstanie ciemnych miejsc na zębach czy zwiększenie podatności na próchnicę.

Bez obaw o efekty uboczne można wybielać zęby dostępnymi w aptekach i drogeriach preparatami wybielającymi w postaci pasków, żeli, past czy gum do żucia. Jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie, zęby możemy wybielić w profesjonalnym gabinecie dentystycznym, ale trzeba liczyć się z wysokim kosztem zabiegu.