Powikłania po wyrwaniu zęba

dentystaUsunięcie zęba powinno być ostatecznością dla pacjenta i tak zwykle się dzieje w gabinetach dentystycznych. Jeśli nie ma możliwości zaleczenia zęba, stomatolog musi go wyrwać, czyli dokonać jego ekstrakcji. Jest to zabieg chirurgiczny, choć niewielu z nas może sobie zdawać z tego faktu sprawę. Dlatego też mogą wystąpić pewne powikłania, które mogą zagrażać zdrowiu pacjenta. Zabieg wyrwania zęba jest mało skomplikowany, a jednak w niektórych przypadkach rutynowa ekstrakcja może być problematyczna.

Problem z wyrwaniem zęba

Usunięcie zęba może być kłopotliwe, nawet dla doświadczonego stomatologa, jeśli jego kształt korzenia jest nieprawidłowy. Anomalie w budowie anatomicznej zęba, tylko częściowe wyrżnięcie się zęba z dziąsła oraz nietypowe jego ułożenie powoduje, że dentysta może nawet odstąpić od wyrwania zęba i przekazać ten zabieg w ręce chirurga szczękowego. Ten posiada umiejętności i odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia operacji.

Każda interwencja w budowę szczęki czy żuchwy i przeprowadzenie operacji chirurgicznej wiąże się z istnieniem ryzyka wystąpienia powikłań. Zdarzają się one rzadko, ale czasem mogą wystąpić. Najlepiej w ogóle nie narażać się na takie ewentualności i dbać o zęby, aby służyły nam przez jak najdłuższy czas. Pomoże w tym dobra pasta do zębów, taka jak Ajona, która usunie z zębów i jamy ustnej wszystkie chorobotwórcze bakterie.

Możliwe powikłania

Po usunięciu chirurgicznie zęba może się zdarzyć, że w miejscu po nim pozostawione zostanie ciało obce, np. narzędzie kanałowe, wiertło stomatologiczne itp. W zagojonych zębodołach może znaleźć się część korony usuniętego zęba, wypełnienia, czy fragmenty korzeni. To z kolei może powodować wystąpienia zapalenia.

Jeśli zdarzy się, że ciało obce pozostawione po ekstrakcji w zagojonym zębodole nie daje żadnych dolegliwości bólowych, nie trzeba go kategorycznie usuwać. Może bowiem dojść do dużego uszkodzenia tkanek i kolejnych, znacznie groźniejszych powikłań. W przeciwnych przypadkach, gdy pacjent skarży się na ból a zębodół nie goi się, należy wyjąć ciało obce, aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego i powstania ropnia.