Jak uzyskać i utrzymać zdrowy uśmiech?

girl-102829_1280Białe zęby rozciągnięte w ujmującym uśmiechu są uznawane za najlepszą wizytówkę danego człowieka. Uśmiechając się sprawiamy wrażenie osoby otwartej, pozytywnie nastawionej do życia. Niestety, nie wszyscy mają tyle odwagi, aby się uśmiechać, choć mogą mieć bardzo optymistyczne usposobienie. Powodem braku uśmiechu na ich twarzy jest nienajlepszy stan uzębienia. Krzywe, nierówne, żółte zęby z brązowymi przebarwieniami, zaatakowane w dużym stopniu przez próchnicę nie są bynajmniej powodem do dumy. Wolimy je ukrywać. Uczymy się mówić w taki sposób, aby w ogóle nie pokazywać otoczeniu naszych zębów. Śmiejemy się rozciągając wyłącznie wargi w uśmiechu. Z czasem takie zachowanie jest dla nas naturalne, ale przez inne osoby może być odbierane za sztuczne. Na szczęście możemy to zmienić, zaczynając dbać w najwyższej mierze o nasze uzębienie. Jak tego dokonać?

Proste zabiegi higieniczne

Od najmłodszych lat ważne jest, aby wpajać dzieciom konieczność dbania o swoje zęby. Niezbędne jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, po kilka minut. W tym krótkim czasie dobre pasty do zębów, np. Ajona, są w stanie usunąć z jamy ustnej wszystkie chorobotwórcze bakterie, które powodują powstawanie ognisk zapalnych i próchnicy. Zwyczajne utrzymywanie na właściwym poziomie higieny jamy ustnej powoduje, że nasze zęby są chronione przed chorobami, podobnie jak tkanki przyzębia i dziąseł.

Higiena jamy ustnej nie wymaga od nas zbyt dużych poświęceń, a jednak wiele osób zapomina o konieczności dokładnego szczotkowania uzębienia każdego dnia. Jest to dużym błędem, który może być brzemienny w skutkach. Oprócz pasty do zębów i szczoteczki o odpowiedniej twardości, powinniśmy także regularnie płukać jamę ustną specjalnymi płynami i używać nici dentystycznych, które pozwalają na usunięcie resztek jedzenia, wraz z bakteriami z przestrzeni między zębowych.

Wizyty w gabinecie dentystycznym

Regularnie, około 2 razy do roku, każdy z nas powinien odwiedzać gabinet dentystyczny. Podczas wizyt kontrolnych stomatolog sprawdzi, czy nic złego nie dzieje się w naszej jamie ustnej i ewentualnie podejmie się leczenia zębów atakowanych przez próchnicę. Aby mieć piękny uśmiech można poddać się zabiegowi wybielania zębów i uzupełniania ubytków dzięki protezom stałym, ruchomym i implantom. Wybór należy przy tym do samego pacjenta. Najlepiej takie zabiegi przeprowadzać wyłącznie w renomowanych, zaufanych gabinetach stomatologicznych.