
Nasza codzienność jest bez wątpienia coraz bardziej intensywna. W ciągu dnia mamy liczne obowiązki do wykonania, co przyczynia się nie tylko do niemalże ciągłego biegu, ale także do bardzo dużego stresu, który większości osób towarzyszy na co dzień. Niestety nie odpuszcza on również wtedy, kiedy nadchodzi moment snu lub odpoczynku. Jest to tym samym jeden z najczęstszych powodów długotrwałych problemów ze snem, a jak wskazuje Natural Pharmaceuticals, są one coraz powszechniejsze. Niestety prowadzą one do coraz bardziej dotkliwych problemów z koncentracją, ale również zapamiętywaniem. Przez to nie jesteśmy w stanie efektywnie działać, a błędne koło się domyka. Niezbędne jest zatem zadbanie o odpowiednią dawkę odpoczynku oraz snu każdego dnia. W końcu nie są on mniej istotne od pracy, a co więcej, są wręcz do niej konieczne. Jak w takim razie o nie zadbać?
Warunki sypialniane
Niezwykle często zdarza się, że nasza rutyna przed snem ogranicza się wyłącznie do umycia zębów i położenia się do łóżka z telefonem w dłoni. Jak się okazuje, jest ona nie tylko niewystarczająca, ale wręcz szkodliwa, przez co uśnięcie zmienia się w prawdziwe wyzwanie. Eksperci z Natural Pharmaceuticals zwracają uwagę na to, że niezwykle ważne jest to, co robimy przed pójściem spać, a także w jakich warunkach to robimy. Okazuje się bowiem, że przygotowanie sypialni w odpowiedni sposób może nie tylko ułatwić nam odpoczynek, ale także poprawić jego jakość. Pierwszą czynnością, którą warto wykonać, jest wywietrzenie pokoju oraz ustawienie temperatury pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza. Nie bez znaczenia jest także to, na czym śpimy, a dokładniej materac. Musi on wspierać ciało w taki sposób, żeby mogło ono w pełni się zrelaksować. Jeżeli jest on niewygodny, uśnięcie zajmuje znacznie dłużej, a jakość samego snu jest naprawdę niska.
Rutyna przed snem
Przygotowanie sypialni w powyższy sposób nie jest jedyną rzeczą, którą warto zrobić przed snem. Dobrym rozwiązaniem sprzyjającym relaksowi jest wyrobienie sobie rutyny, która cię wyciszy. Podstawą, o której wspomina Natural Pharmaceuticals, jest odłożenie telefonu, tableta czy laptopa już na półtorej godziny przez położeniem się do łóżka. Przyczyna tego jest niezwykle prosta – niebieskie światło, które dobiega z ich ekranów, znacznie zmniejsza produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za rytm dobowy. Jeżeli rezygnacja z obejrzenia kolejnego odcinka serialu jest zbyt trudna, wynieś wszelkie urządzenia poza sypialnię. Kolejnym polecanym sposobem na wyciszenie się jest medytacja lub co najmniej kilkuminutowe ćwiczenia oddechowe. Coraz popularniejsza staje się także aromaterapia polegająca na wtarciu w pościel dosłownie kilku kropel olejku lawendowego bądź rumiankowego.
Odpowiednie żywienie oraz suplementacja
Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że to, co spożywamy, oddziałuje na nasz organizm i jego funkcjonowanie. Wpływa w znacznym stopniu na nasze samopoczucie, ale również na sen. Dla jego wysokiej jakości kluczowy jest przede wszystkim kolacja, czyli ostatni posiłek w ciągu dnia. Powinien być on zjedzony maksymalnie dwie godziny przed położeniem się do łóżka, dzięki czemu trawienie odbędzie się jeszcze przed nim. Z tego samego powodu posiłek powinien być lekki. Co ciekawe, polecane są produkty z tryptofanem, czyli drób, ryba, mleko, a nawet… kawałek czekolady! Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie suplementów diety, które ułatwiają zasypianie. Należy natomiast wybierać takie, jakie oferuje Natural Pharmaceuticals, czyli składające się naturalnych składników oraz wyciągów z roślin. Oczywiście, jeżeli pomimo wprowadzenia wszystkich zasad problemy ze snem wciąż się pojawiają, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.