Nowoczesne metody leczenia próchnicy – ozon

teeth-209860_1280Próchnica jest najczęściej występującym schorzeniem bakteryjnym atakującym nasze zęby. Ponad 90 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę o różnym stopniu zaawansowania. W większości i przypadków powodem jej powstawania jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz jej brak. Wystarczy czyścić zęby co najmniej 2 minuty dziennie, rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona, aby skutecznie wypełnić profilaktykę próchnicy. Jeśli jednak już się pojawi, należy jak najszybciej wybrać się do gabinetu dentystycznego.

Standardowe metody leczenia

W każdym gabinecie dentystycznym pacjent z ogniskami próchnicy w jamie ustnej zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu. Próchnica zostanie usunięta poprzez borowanie zęba, a powstała w ten sposób dziura zostanie zasklepiona przy użyciu plomby, np. z materiału kompozytowego.

Istnieją jednak i inne metody leczenia pacjentów z próchnicą. Jedną z nich jest leczenie ozonem – bezbolesne, a więc niewątpliwie pożądane przez pacjentów. Na czym to polega?

Ozon w leczeniu próchnicy

Próchnica może być leczona przy użyciu ozonu, generowanego przez odpowiednie urządzenie. Można wykorzystywać tę metodę leczenia nie tylko w ortodoncji pediatrycznej, ale i u osób dorosłych. Leczenie ozonem likwiduje w większości przypadków konieczność znieczulenia miejscowego i wykorzystywania tradycyjnych instrumentów pozwalających na drastyczne usunięcie ogniska próchnicy.

Ozon jest jednym z najsilniejszych znanych człowiekowi sterylizatorem, który jest całkowicie bezpieczny dla organizmu ludzkiego i środowiska naturalnego. Niszczy on w kilka chwil bakterie, wirusy, grzyby i inne zanieczyszczenia. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zabija bakterie odpowiedzialne za próchnicę zębów, stymuluje remineralizację szkliwa oraz właściwości obronne żywych tkanek zęba. Próchnica leczona ozonem jest usuwana całkowicie, a pozostały pod nią ząb samodzielnie się regeneruje, w wyniku czego powstaje twarda warstwa.
Zastosowanie ozonu jest łatwe i bezbolesne. To gaz, który wykorzystuje się w stomatologii od lat. Przy leczeniu powierzchniowym można uniknąć dzięki niemu tradycyjnego borowania. W przypadku głębszej próchnicy można zastosować ozon po powierzchniowym oczyszczeniu ubytków zębowych z zastosowaniem klasycznych instrumentów dentystycznych.