Koszty leczenia stomatologicznego dla dziecka w Poznaniu.

Uśmiech dziecka jest dla nas z całą pewnością kluczową kwestią, która towarzyszy nam od jego narodzin prawdopodobnie przez całe nasze życie. Staramy się zapewnić mu to, co najlepsze – jedzenie, edukacje, wakacje, zabawki, przyjemności – aby ten uśmiech pojawiał się na jego twarzy tak często, jak to możliwe. Warto zwrócić uwagę także na to, aby ten uśmiech był nie tylko szczery i wynikał z faktycznego zadowolenia, ale także, żeby był zdrowy. Jak wiadomo, zdrowe zęby są nie tylko naszą wizytówką, ale także mogą nas uchronić przed wieloma chorobami. Warto zdawać sobie sprawę, że nieleczone zęby – co ważne, dotyczy to także mlecznych zębów – mogą powodować zakażenia ogniskowe, które mogą się umiejscawiać w tęczówce oka, jajnikach, a nawet w mięśniu sercowym i zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale i, w skrajnych przypadkach, życiu.

Koszty leczenia stomatologicznego dla dzieci w Poznaniu. 

Koszty leczenia będą uzależnione przede wszystkim od tego, na jakie miejsce do leczenia się zdecydujemy. Cennik stomatologii dziecięcej w Poznaniu na pewno różni się od cennika dotyczącego osób dorosłych, ponieważ leczenie dzieci wymaga zarówno innego podejścia, jak i, często, użycia innych, delikatniejszych i mniej inwazyjnych technik. Bardzo często obecnie dzieciom oferowane jest ozonowanie – jest to nieinwazyjna metoda zapobiegania próchnicy uzębienia u dzieci, polegająca na kilkukrotnym ozonowaniu zębów, dzięki czemu nie pozostaje na nich żaden uszczerbek, a zostają one faktycznie zabezpieczone. Jeśli chodzi o koszty tego zabiegu, to wynoszą one około 100 zł, natomiast zależy to od miejsca i jakości, jaką oferuje wybrany przez nas stomatolog. Podstawowy cennik stomatologii dziecięcej w Poznaniu, w pewnym przybliżeniu prezentowałby się następująco:

  • wypełnienie w zębie mlecznym 100-150 zł
  • repozycja i unieruchomienie zwichniętego zęba 180-400 zł (tutaj cena w dużej mierze jest uzależniona od ilości zębów, kwalifikujących się do zabiegu)
  • wypełnienie kanałów w zębie mlecznym 100-140 zł
  • lakowanie 60-100 zł (koszt lakowania 1 zęba)

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze stomatologa dla swojej pociechy? 

Szczególnie warto pamiętać o tym, że o ile dla nas, dorosłych, wizyta u dentysty jest stresująca, o tyle dla dziecka może to być nawet wydarzenie traumatyczne. Warto zadbać więc o to, by miejsce było możliwie, jak najbardziej przyjazne dla naszej pociechy – coraz większa liczba gabinetów stomatologicznych oferuje różnego rodzaju interaktywne kąciki dla dzieci, dzięki czemu w oczekiwaniu na wizytę, zamiast siedzieć ze strachem w oczach przed gabinetem, dzieciaki mogą spędzać czas tak, jak najbardziej lubią – bawiąc się. Cenne będzie także poczytanie opinii innych rodziców na temat danego dentysty – dla nas dorosłych liczy się przede wszystkim jakość oferowanych przez lekarza usług, natomiast nasze dziecko z całą pewnością równie mocno doceni uśmiech i empatię, obecne u stomatologa. Zatem jego dobre podejście i jakość oferowanych usług – słowa klucze, jakich powinniśmy używać, czytając różnego rodzaju fora opiniotwórcze etc.

Dlaczego czasem warto zapłacić więcej, czyli koszt realny, przewyższający koszt alternatywny. 

Cennik stomatologii dziecięcej w Poznaniu jest dość mocno zróżnicowany. Jak zostało ukazane powyżej, ceny mogą różnić się o kilkadziesiąt złotych, a często nawet kilkaset, w zależności od miejsca, które wybierzemy. Moim zdaniem nie zawsze warto przepłacać, ale na uśmiechu dziecka nie warto też oszczędzać. Wielu stomatologów oferuje stosunkowo niskie ceny swoich usług, niestety, idzie to często w parze z równie niską ich jakością. Uważam, że niekiedy warto zapłacić więcej za lepszą jakość i pewność tego, że za kilka tygodni wrócimy ponownie do dentysty, z tym samym, problemem, który jak się okazało, zamiast wyleczenia został zaleczony. Zamiast kilkukrotnie płacić za wykonanie tego samego zabiegu lepiej niekiedy zapłacić więcej, a za zaoszczędzone pieniądze i czas móc pójść z dzieckiem na lody albo po prostu wybrać się na zakupy.

Trudno nie odnieść dzisiaj wrażenia, że, mimo kolosalnych kosztów, jakie ponosimy na ubezpieczenie społeczne, leczenie się we własnym zakresie nadal jest konieczne, a do tego kosmicznie drogie. Niestety często nie mamy wyjścia – długie kolejki do lekarzy, w tym także dentystów, skutecznie popychają nas w kierunku samodzielnego opłacenia sobie leczenia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zdrowie, to wartość, o którą warto dbać za wszelką cenę, najlepiej odzwierciedlają to słowa naszego wybitnego poety, Kochanowskiego –  'Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz’…