Patologie w dbaniu o zęby

Baby_teeth_in_human_infantOd najmłodszych lat powinniśmy dbać o naszą jamę ustną i stan zębów. Jeśli nie będzie zachowywać elementarnych zasad higieny jamy ustnej możemy być niemalże pewni, że będą one w złej kondycji, szybko zaatakuje je próchnica, a dziąsła obniżą się. Przez to utrata zębów w wieku 20-30 lat jest całkowicie możliwa. A wystarczy przecież czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, przez 2-3 minuty pastą Ajona, która szybko usuwa wszelkie bakterie mogące wywoływać choroby zębów i dziąseł, aby cieszyć się pełnym uzębieniem przez wiele lat.

Od najmłodszych lat

Nie jest prawdą, że zęby mleczne nie wymagają higieny. Jest wręcz przeciwnie. Jeśli nie zadbamy w należyty sposób o stan zębów mlecznych u dziecka i zostaną zaatakowane próchnicą, w takim przypadku zęby stałe nie będą w najlepszej kondycji. Zanim jeszcze na dobre się nie wyrżną z dziąseł, już są atakowane przez bakterie, które w niemytej na bieżąco jamie ustnej namnażają się w sposób zupełnie niezakłócony. Nie myjąc zębów u dziecka narażamy je na stany zapalne, próchnicę i inne, niebezpieczne schorzenia. A wystarczy poświęcić na mycie zębów kilka minut dziennie i zadbać o mleczaki.

Rodzice muszą też sami pokazywać swojemu dziecku, że myją zęby i traktują to jak elementarny obowiązek w ciągu dnia. Maluch musi wiedzieć, że jest to zwyczaj, z którego nigdy nie można zrezygnować.

Jak myć zęby?

Problemem jest nie tylko to, że rodzice nie uczą swoich dzieci mycia zębów, ani sami nie dają im w tym względzie dobrego przykładu, ale również to, że jeśli myjemy zęby, robimy to nieprawidłowo. Dziesięciosekundowe czy piętnastosekundowe mycie zębów nie pozwoli na zachowanie ich we właściwym stanie przez długi czas. Co najwyżej dzięki temu pobieżnie wyczyścimy zęby i odświeżymy oddech, ale nawet najlepsza pasta w tak krótkim czasie nie da rady pokonać wszystkich bakterii, które występują w jamie ustnej. Trudno też będzie usunąć w takim przypadku resztki pokarmów z przestrzeni między zębowych. Staną się one idealną pożywką dla bakterii, które atakują zęby i dziąsła. Jeśli już myjemy zęby, poświęćmy na to co najmniej minutę. To absolutne minimum, aby wyczyścić należycie zęby. Gdy pacjent jest leniwy, może kupić szczoteczkę elektryczną, dzięki której szybciej umyje w sposób odpowiedni swoje zęby i poświęci na to mniej czasu.