Aparat ortodontyczny a higiena jamy ustnej

Aparat na zębachModa na noszenie aparatów ortodontycznych, dzięki którym możemy wyprostować krzywe zęby, trwa w najlepsze. Noszą je ludzie w różnym wieku, nie tylko dzieci i nastolatki, ale i osoby dorosłe w wieku powyżej trzydziestu lat. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby nosić aparat w wieku 30-40 lat, jeśli znajdują się one w dobrym stanie, nie są zaatakowane próchnicą czy paradontozą. Trzeba jednak pamiętać, że noszenie aparatu nie tylko związane jest z niedogodnościami związanymi z jedzeniem normalnych posiłków, czy z dolegliwościami bólowymi, ale również z koniecznością przestrzegania restrykcyjnych zasad higieny jamy ustnej.

Pacjenci świadomi

Jeśli dorosły pacjent zakłada aparat ortodontyczny jest świadomy tego, jak ważne jest utrzymywanie zębów w należytym stanie. Nie jest to tylko kwestia estetyki, choć ona ma tutaj rzecz jasna ogromne znaczenie. W przypadku, gdy pacjent jest przekonany o tym, że aparat ortodontyczny przyniesie spodziewane korzyści, a terapia jak najbardziej okaże się skuteczna, będzie chętnie mył zęby. Będzie chciał bowiem, aby po zdjęciu aparatu pozostały one nie tylko proste, ale i aby zachwycały bielą i lśniły naturalnym blaskiem.

Przy leczeniu ortodontycznym zaniedbanie higieny jamy ustnej w ostateczności może doprowadzić do próchnicy i do wypadania zębów. Wówczas wieloletni wysiłek ortodonty i samego pacjenta pójdzie na marne, podobnie jak pieniądze wydane na ten cel.

Częste mycie zębów koniecznością

Zakładając aparat ortodontyczny jednocześnie decydujemy się i godzimy na to, że będziemy musieli po każdym posiłku czyścić zęby. Najlepiej do tego celu zastosować dobrą pastę do zębów, która w krótkim czasie usunie do 100 procent bakterii, które w takim przypadku mają wiele miejsc, w których mogłyby się rozwijać. Taką pastą jest pasta Ajona, polecana dla wszystkich pacjentów ortodontycznych i nie tylko. Aparat utrudnia szczotkowanie zębów, ale dobra szczoteczka elektryczna w połączeniu z wykorzystywaniem szczoteczek specjalistycznych powinna poradzić sobie z takim zadaniem.