Ponad 200 zębów w jednej jamie ustnej

dziąsłaDorosły człowiek ma maksymalnie 32 zęby, po 8 zębów w każdym łuku szczęki i żuchwy. Zębów mlecznych jest mniej – tylko 20 sztuk, po 5 zębów w każdym z czterech łuków. Zęby mleczne w wieku 5-6 lat życia dziecka są stopniowo zastępowane przez zęby stałe. Czy to możliwe jednak, żeby zamiast 32 zębów wyrosło o 200 zębów więcej? Niestety, zdarzają się i takie przypadki.

Przypadek 17-latka z Indii

Ashik Gavai zgłosił się do gabinetu dentystycznego z nietypowym problemem. Miał nadmiar zębów w szczęce i nie chodziło tylko i kilka nadprogramowych zębów szczątkowych, jakie szybko można usunąć. Ten 17-latek z Indii spędził na fotelu dentystycznym aż 7 godzin, będąc operowanym przez 4 lekarzy. Wyrwano mu w sumie 232 zęby. Była to niespotkana anomalia w budowie szczęki i żuchwy pacjenta. Dentyści wypowiadali się, że w swojej wieloletniej karierze nie widzieli czegoś podobnego. Okazało się, że Ashik Gavai cierpi na łagodny nowotwór szczęki, a efektem jego choroby jest to, że u Hindusa rosły zęby w zupełnie niekontrolowany sposób.

Dodatkowo w jego szczęce urosła narośl nowotworowa przypominająca kamień. Dentyści musieli użyć dłuta i młotka aby usunąć ją ze szczęki. Dopiero po tym ze szczęki Ashika zaczęły wychodzić małe zęby, które lekarze liczyli w dziesiątkach i setkach.

Jak dbać w takim przypadku o higienę?

Dbanie o higienę jamy ustnej przy standardowej liczbie zębów wielu osobom nastręcza nie lada trudności, a co dopiero mówić o osobie, której zęby wciąż wyrastają z dziąseł i nie można ich policzyć, tak jest ich dużo. Przyda się w takim przypadku dobra pasta, np. Ajona, która w krótkim stosunkowo czasie usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w naszej jamie ustnej. Dla każdego standardowego pacjenta, nawet dla kobiet w ciąży czy dzieci, pasta ta będzie odpowiednia. Nie zawiera ona bowiem fluoru, którego nadmiar w organizmie może wywołać negatywne skutki.

Przypadek Ashika z pewnością nie jest jedyny na świecie, a młody chłopak jeszcze wielokrotnie będzie musiał odwiedzać gabinet dentystyczny, aby pozbyć się niechcianych zębów, których ma w nadmiarze.