Powikłania przy implantach zębowych

implantyPrawidłowa higiena jamy ustnej powinna pozwolić nam cieszyć się własnymi, silnymi zębami przez wiele lat. Bagatelizowanie wagi czyszczenia zębów co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem, przy użyciu dobrej pasty do zębów takiej jak Ajona i odpowiedniej szczoteczki, może skutkować przedwczesnym wypadaniem zębów i powstawaniem ognisk próchnicy. W wyniku własnej niedbałości o higienę jamy ustnej może się okazać, że stracimy niektóre, a nawet wszystkie zęby, Można je zastąpić implantami, ale rozwiązanie to jest inwazyjne, kosztowne i niestety wiąże się z ryzykiem powstawania pewnych powikłań.

Powikłania po założeniu implantów

Założenie implantów wymaga tego, aby u pacjenta była wystarczająco stabilna tkanka kostna umożliwiająca zastąpienie usuniętych lub utraconych zębów. Jeśli występuje zanik tkanki kostnej będzie to niemożliwe, ponieważ wszczepiony implant nie będzie miał odpowiedniej podstawy. Tkankę kostną pacjenta można zastąpić z wykorzystaniem techniki szczepów syntetycznych materii, ale stwarza to ryzyko wystąpienia pewnych powikłań. Podobnie jest w przypadku tradycyjnych implantów wkręcanych w kość żuchwy lub szczęki.

Może pojawić się zjawisko odrzucenia implantów. Należy pamiętać, że implant jest rozpoznawany w ludzkim organizmie jako ciało obce, bez względu na to, że stosowane są obecnie implanty o optymalnej budowie i składzie. Potrzeba spełnić wiele wymagań, aby organizm nie odrzucił ciała obcego, a pacjent ostatecznie mógł cieszyć się pełnym uzębieniem i białym uśmiechem.

Jak uniknąć powikłań?

Zalecana jest dobra dieta, bogata w witaminy i cenne minerały, unikanie alkoholu i prowadzenie tzw. Higienicznego trybu życia. Jeśli pacjent nie będzie stosował się do wskazań stomatologa, może dojść do powikłań z wszczepem kostnym bądź wszczepem samego implantu.

Konieczne jest restrykcyjne dbanie o higienę jamy ustnej, aby uniknąć problemów z implantami. Należy szczotkować je pastą oraz korzystać z antybakteryjnych płynów do płukania ust. Dbałość o higienę jamy ustnej stanowi podstawę w zachowaniu trwałości wszczepionych implantów zębowych.