Stomatologiczne wypełnienie kompozytowe

wypełnienie kompozytoweDo wypełnień zaleczonych ubytków próchnicowych stomatolodzy wykorzystują różnego rodzaju materiały, z których formowana jest plomba. Jeszcze 10-20 lat temu najbardziej powszechne były plomby amalgamatowe, które nadal są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku zębów od 4 do 8. Takie wypełnienia są trwałe, ale wykazano, że mogą mieć bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka. Poza tym, mają charakterystyczny, ciemno szary kolor, przez co nieestetycznie wyglądają w jamie ustnej, w kontraście do koloru zębów. Dlatego też rozpowszechniono plomby białe, między innymi kompozytowe. Czym są stomatologiczne wypełnienia kompozytowe i jakie są ich właściwości?

Białe, estetyczne wypełnienie

Wypełnienie kompozytowe światłoutwardzalne jest powszechnie wykorzystywane w dzisiejszej stomatologii, głównie z uwagi na jego trwałość i estetykę. Niestety, na ogół za takie wypełnienie trzeba zapłacić. Cena uzależniona jest od wielkości wypełnianego ubytku w zębie i czasu, jaki dentysta musi przeznaczyć na wykonanie plomby idealnie pasującej do zębów pacjenta.

Plomby w kolorze białym to właśnie kompozyty, które mogą zostać dostosowane do różnych odcieni bieli zębów. Wystarczy dodać odpowiedniego barwnika do białego materiału kompozytowego lub wykorzystywać gotowy materiał, o pożądanej barwie. Kompozyty nadają się nie tylko na potrzeby wykonania plomby u pacjentów, ale też przy okazji odbudowy ułamanych zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Po wypełnieniu ubytku w zębie materiałem kompozytowym, dentysta zaczyna utwardzać go światłem, w międzyczasie modelując plombę. Po nadaniu odpowiedniego kształtu kolejnym jej warstwom, stomatolog naświetla ją lampą polimeryzacyjną, dzięki czemu staje się bardzo twarda w ciągu kilkunastu sekund.

Zdrowe, piękne zęby

Pomimo, że plomby wykonane z materiału kompozytowego są w praktyce niewidoczne i imitują kość zęba, to jednak zawsze są wypełnieniem. Ząb już nigdy nie będzie tak twardy, jak przed powstaniem ubytku próchniczego. Dlatego tak istotne jest dbanie o zęby, od najwcześniejszego dzieciństwa. Najlepiej wpajać dzieciom, że należy czyścić zęby dokładnie, przez kilka minut, dwukrotnie w ciągu dnia. Do tego celu dorośli i dzieci mogą stosować pastę Ajona, która szybko usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie.