Świeży oddech w zasięgu naszej ręki

usta_2837375Dużym, wstydliwym problemem wielu osób jest nieprzyjemny, nieświeży oddech, który szczególnie mocno jest odczuwalny rano. U osób, które mają poważne kłopoty z uwagi na nieświeży oddech, może on pojawiać się o każdej porze dnia. Nieprzyjemny zapach z ust najczęściej jest objawem schorzeń, które koniecznie trzeba leczyć, a wielu z nas o tym kompletnie zapomina. Leczy efekty choroby, czyli nieświeży zapach z ust, stosując płyny do płukania ust czy gumy miętowe do żucia, nie dociekając, czym taka dolegliwość jest spowodowana.

Przyczyny problemu

Nieświeży zapach z ust w większości przypadków spowodowany jest albo chorobami zębów i dziąseł, głównie próchnicą, albo chorobami układu pokarmowego. Czasem może wynikać z niezdiagnozowanej cukrzycy, zapalenia zatok, chorób nerek, czy schorzeń ogólnoustrojowych innego typu. Duże znaczenie dla zapachu wydobywającego się z naszych ust ma prowadzona przez nas dieta. Jeśli jemy dużo czosnku, cebuli czy rzodkwi, zapach z ust nie będzie zbyt przyjemny.

Jeśli okazuje się, że problem tkwi głębiej w naszym organizmie, trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który zleci przeprowadzenie podstawowych badań i ewentualnie skieruje do właściwych specjalistów. Ważne jest jak najwcześniejsze postawienie właściwej diagnozy, co do stanu zdrowia danej osoby. Dzięki leczeniu np. cukrzycy, czy refluksu żołądka, nie tylko pozbędziemy się nieświeżego oddechu z ust, ale na dodatek będziemy po prostu zdrowsi.

Powszechne metody walki z nieświeżym oddechem

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jeśli zauważymy u siebie nieświeży oddech, to zacząć jeszcze bardziej skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej. Być może to rozkładające się w naszych ustach resztki pokarmów i rozwijające się bakterie są powodem, dla których walczymy z tym nieprzyjemnym problemem, który zmusza nas często do ograniczenia bliskich kontaktów z innymi ludźmi.

Można walczyć z nieprzyjemnym zapachem myjąc co najmniej dwa razy dziennie, rano i przed pójściem spać, zęby przy użyciu pasty Ajona, która szybko i skutecznie usuwa bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Są i inne, skuteczne sposoby walki z nieprzyjemnym odorem z ust. Można wzbogacić swoją dietę w tzw. naturalne szczoteczki do zębów. Przydadzą się one zwłaszcza wtedy, gdy z różnych względów nie możemy umyć zębów szczoteczką i pastą Ajona. Przegryźmy więc po obiedzie lub po deserze, kwaśne jabłko, marchewkę, czy zielonego ogórka. Taka przekąska spowoduje wytwarzanie większej ilości śliny, przez co zęby szybciej oczyszczą się z bakterii i resztek pokarmu.