Dlaczego zęby mleczne wypadają?

Silvia_teeth_27_may_06_emailPierwszy ząbek u dziecka jest źródłem dumy i radości dla całej rodziny, a przede wszystkim dla młodych rodziców. U dzieci ząbki mleczne wyrzynają się w różnych odstępach czasu. Są dzieci, które przed pierwszymi urodzinami mają już większość ząbków, a z drugiej strony są maluchy, które długo muzą poczekać na komplet 20-stu ząbków mlecznych. Niestety, takimi zębami dziecko nie nacieszy się zbyt długo, bowiem zęby mleczne są podatne na uszkodzenia i wszelkiego rodzaju choroby, przede wszystkim na próchnicę. Jeśli od chwili wyrzynania się ząbków rodzice nie zadbają w sposób należyty o zęby swojego dziecka, przedszkolak może mieć już wszystkie zęby czarne – zaatakowane próchnicą, które będą nadawały się już tylko do wyrwania.

Nauka higieny jamy ustnej

Małe dzieci podobnie jak i dorośli, powinny czyścić lub mieć czyszczone zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dzięki temu ząbki będą chronione przed szkodliwym wpływem chorobotwórczych bakterii bytujących w jamie ustnej. Należy powiedzieć, że dobrą pastą do zębów, także dla najmłodszych, będzie pasta Ajona, która w krótkim czasie usunie do 100% bakterii rozwijających się w ustach dziecka czy dorosłego.

To rodzice są odpowiedzialni za to, aby od najwcześniejszego dzieciństwa uczyć swoje pociechy elementarnych zasad higieny jamy ustnej. Jeśli kilkulatka nie nauczymy tego, że codziennie ranko i wieczorem myjemy zęby, nastolatek też nie będzie mył zębów. Zdrowe zęby mleczne w liczbie 20 sztuk powinny wystarczyć dziecku na kilka lat życia. Później zęby mleczne zostaną zastąpione zębami stałymi. Co ciekawe, kondycja zdrowotna zębów stałych w dużej mierze zależna jest od kondycji zębów mlecznych. Stąd też trzeba o nie w najwyższej mierze dbać.

Dlaczego szybko tracimy mleczaki?

Stosunkowo szybko tracimy pierwsze nasze zęby. Dlaczego? Otóż, jest to spowodowane stopniowym zanikaniem korzeni zębów. Proces ten trwa w czasie kilku lat, a rozpoczyna się w okolicach 4 roku życia malucha. W wieku 6 lat większość maluchów zaczyna tracić swoje pierwsze ząbki mleczne, a te są zastępowane nowymi zębami stałymi. Na tym etapie również wysoce trzeba dbać o zęby naszego dziecka, aby rosły zdrowo i były stabilne. Dziecko musi wiedzieć, że codzienna higiena jamy ustnej jest koniecznością.