Z czego wynika chroniczny nieświeży oddech?

Problemy z uzębieniem i dziąsłami mogą wywoływać nieświeży oddech. Staje się on udziałem w szczególności tych osób, które stronią od gabinetów stomatologicznych. Ich zęby po latach niewłaściwego dbania o nie i braku wizyt u dentysty są już tak zepsute, że same wydzielają nieświeży zapach. Psujące się szkliwo ma właśnie takie właściwości. Jednakże, niekoniecznie nieświeży oddech musi być związany z psującymi się zębami. Bywa, że chronicznie nieświeży oddech wynika z poważniejszych chorób i jest jednym z ich objawów.

Właściwa higiena

Na pewno można zniwelować nieprzyjemny zapach z ust, albo też całkowicie go zlikwidować, łącznie z jego źródłem, jeśli na co dzień dba się o zęby. Na pewno trzeba szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu pasty, która skutecznie zabije wszystkie znajdujące się w jamie ustnej chorobotwórcze bakterie. Należy powiedzieć, że taką pastą jest pasta Ajona, która już po kilku chwilach od jej zastosowania usuwa do 100% bakterii bytujących na naszych zębach, nie dopuszczając do powstania stanów chorobowych – zarówno jeśli chodzi o nasze uzębienie, jak i o dziąsła. Sama pasta do zębów to jednak zbyt mało. Czyszczenie zębów pastą Ajona powinno zostać uzupełnione o korzystanie na co dzień z nici dentystycznych oraz o płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami.

Inne powody chronicznie przykrego oddechu

Nieświeży oddech nie jest trywialną dolegliwością. Może on być symptomem bardzo poważnej choroby, a nie ulega przy tym wątpliwości, że taka przypadłość jest mało komfortowa w zwyczajnych kontaktach międzyludzkich.

Jeśli mimo regularnej higieny jamy ustnej nieprzyjemny zapach z ust wciąż się pojawia, warto dociec, co jest jego właściwą przyczyną. Możliwe, że w naszej jamie ustnej rozwijają się pewne bakterie, wywołujące nieprzyjemny zapach przy rozkładaniu pozostałości pokarmów pozostających na naszych zębach i pomiędzy nimi. Za powstawanie nieświeżego oddechu może być odpowiedzialna suchość w ustach. Mniejsze wydzielanie śliny powoduje, że mikroflora bakteryjna w jamie ustnej nie jest właściwie kontrolowana.

Co ciekawe, przyczyny nieświeżego oddechu mogą być związane z poważnymi chorobami, takimi jak postępująca cukrzyca, zaburzenia pracy nerek, czy infekcje układu oddechowego, w tym płuc.