Szczoteczki specjalistyczne – do czego służą?

0001412610OO-849x565W zasadzie każdy z nas, bez względu na wiek, powinien mieć w swoim domu co najmniej jedną szczoteczkę do zębów. Niestety, ku rozpaczy dentystów, wielu Polaków w ogóle nie posiada własnej szczoteczki, co oznacza, że nie dba o swoje uzębienie w należyty sposób. Jest to powodem, dla którego wielu 20-30 letnich Polaków nie posiada już kompletu zębów stałych i musi nosić protezy czy mosty protetyczne. W takich przypadkach również trzeba zadbać o to, aby regularnie czyścić swoją protezę, ponieważ podobnie jak zęby, może ona ulec zepsuciu, albo na powierzchni sztucznych zębów pojawią się przebarwienia. W sklepach z asortymentem stomatologicznym można znaleźć nie tylko szczoteczki o różnej miękkości, ale również szczoteczki specjalistyczne. Do czego one służą i kto powinien z nich korzystać?

Po co szczoteczki specjalistyczne?

Specjalistyczne szczoteczki do zębów są przeznaczone do różnych schorzeń zębów i jamy ustnej. Powinni się w nie zaopatrzyć osoby, które noszą stały aparat ortodontyczny. Czyszczenie jego poszczególnych elementów przy użyciu zwykłej szczoteczki okaże się mało efektywne. Do czyszczenia zębów takimi szczoteczkami warto wykorzystać pastę Ajona, która szybko i co najważniejsze, jak najbardziej skutecznie, usunie wszystkie bakterie bytujące na zębach, dziąsłach i na każdym innym miejscu w jamie ustnej.

Specjalistyczne szczoteczki mają na celu efektywnie usuwać pozostałości pokarmów z aparatów ortodontycznych czy elementów protez i mostów protetycznych. Pozwalają szybciej czyścić przestrzenie międzyzębowe. Należy powiedzieć, że tego rodzaju szczoteczki przydadzą się osobom, które przeszły zabiegi i operacje chirurgiczne w jamie ustnej. Będą potrzebne dla osób ze stanami zapalnymi dziąseł, z implantami i aparatami czy do masowania dziąseł u osób noszących protezy stałe.

Szczoteczki do aparatów ortodontycznych

Najszersza grupę szczoteczek specjalistycznych stanowią szczoteczki ortodontyczne. Powinny one mieć kształt pozwalający na dokładne czyszczenie nie tylko zębów, ale i dziąseł wokół urządzeń ortodontycznych. Niewielkie, wąskie szczoteczki umożliwiają czyszczenie klamer i zamków, czy łuków aparatów ortodontycznych.