W sklepach, marketach, w specjalistycznych punktach handlowych, w aptekach i drogeriach – w tych wszystkich miejscach bez problemu zaopatrzymy się w szczoteczkę do zębów. Kupimy ją nawet w zwyczajnym kiosku, pytanie tylko, czy taka szczoteczka rzeczywiście pozwoli nam na wyczyszczenie zębów i pozostawienie ich w odpowiednim stanie? Niekoniecznie. To do dentysty powinniśmy skierować swe kroki w celu dobrania zarówno szczoteczki do zębów, jak i odpowiedniej dla nas pasty, którą będziemy na co dzień wykorzystywali w ramach szczotkowania całej jamy ustnej.
Rodzaje szczoteczek
Generalnie można wyróżnić dwa główne typy szczoteczek do zębów – elektryczne i manualne. W każdym domu znajduje się niewątpliwie choć jedna szczoteczka do zębów. Każdy z domowników powinien posiadać własną szczoteczkę, niekoniecznie elektryczną. Te ostatnie stanowią jednak duże ułatwienie w dokładnym czyszczeniu zębów. Dobrze spełniają swoje zadanie, ale tylko wówczas, gdy zostaniemy poinstruowani przez dentystów, jak długo i w jaki sposób czyścić zęby taką szczoteczką do zębów.
Kolejna klasyfikacja szczoteczek wyróżnia je pod względem grubości i twardości włosia. W tym zakresie mamy szczoteczki:
• Miękkie – są one przeznaczone dla osób mających obniżone, wrażliwe dziąsła, które krwawią przy myciu zębów. Takie szczoteczki nie powodują podrażnień, ale są mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej.
• Średnio twarde – są to szczoteczki przeznaczone dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Pozwalają one na skuteczne czyszczenie zębów i ochronę dziąseł.
• Twarde – polecane są wyłącznie dla osób, które mają mocne, zdrowe zęby i dziąsła. Bardzo dobrze usuwają one kamień nazębny i nie dopuszczają do jego osadzania się.
Bez względu na wybrany typ szczoteczki, należy ją wymieniać średnio co 3 miesiące. Po tym czasie szczoteczka traci swe pierwotne właściwości i gorzej czyści zęby.
Jak czyścić zęby?
Jeśli już wybierzemy najlepszą dla siebie szczoteczkę, musimy zadbać o to, aby co najmniej dwa razy dziennie czyścić nią całą jamę ustną. Wiele osób błędnie sądzi, że wystarczy umyć dokładnie zęby, aby pozbyć się bakterii wywołujących choroby zębów i dziąseł. Tymczasem, spora ilość bakterii bytuje na naszym języku i je również podczas czyszczenia zębów należy usunąć. Wiele szczoteczek na drugiej stronie główki posiada specjalną powierzchnię czyszczącą, która usuwa osad z naszego języka.
Dobra szczoteczka to jeszcze nie wszystko, aby usuwać płytkę nazębną i bakterie z jamy ustnej. Potrzebna jest jeszcze dobra pasta do zębów. Odpowiednią ochronę zębów i dziąseł przed chorobami zapewni pasta Ajona. Usuwa ona do 100% bakterii z jamy ustnej, pozostawiając je krystalicznie czyste. Zadba także o świeży oddech.
Dodaj komentarz