Jak utrzymywać szczoteczkę do zębów w należytej czystości?

Czy wiecie, gdzie w naszym domu znajduje się najwięcej baterii? Odpowiecie na pewno, że na muszli klozetowej i w jej wnętrzu, na podłogach, czy też w koszu z brudną bielizną. Nic podobnego, eksperci mówią, że cała masa bakterii gromadzi się w miejscu, w którym w ogóle nie powinno ich być – na naszej szczoteczce do zębów! Jak zatem dbać o szczoteczkę i likwidować bytujące na włosiach bakterie? Jak utrzymywać szczoteczkę do zębów w stanie należytej czystości?

Czysta szczoteczka to zdrowsze zęby

Podstawową funkcją, jaką ma spełnić każda szczoteczka do zębów, jest czyszczenie zębów i całej jamy ustnej, łącznie z językiem. Dlatego też naprawdę warto zadbać o to, aby sama powierzchnia szczoteczki do zębów była czysta i wolna od bakterii. Można ją chronić przed atakami tych mikroskopijnych stworzeń, ale trzeba przestrzegać kilku zasad.
Jeśli bierzemy szczoteczkę do zębów w podróż, nie wrzucajmy jej bezpośrednio do plecaka czy torebki, ale zawsze przechowujmy w specjalnym, zamykanym pojemniku. Dzięki temu pozostanie ona wolna od kurzu, brudu i bakterii, mogących powodować groźne choroby jamy ustnej i nie tylko.

Natomiast w domu nie powinniśmy zostawiać szczoteczki w pojemniku podróżnym, ponieważ jest to miejsce wilgotne, a takie środowisko okazuje się być sprzyjające do rozrostu bakterii. Jeśli już koniecznie chcemy przechowywać szczoteczkę do zębów w domu w pojemniku, wybierzmy taki, które będzie miał małe dziurki zapewniające odpowiednią wentylację szczoteczce do zębów.

Możemy śmiało przechowywać szczoteczkę do zębów pionowo w kubku lub w specjalnym uchwycie, aby po każdym myciu zębów mogła dobrze wyschnąć. Jeśli w kubku znajduje się kilka szczoteczek, nie powinny stykać się ze sobą, ale oddzielnie schnąć.

Dezynfekcja szczoteczki

Nawet wykorzystywanie na co dzień tak skutecznych w zwalczaniu bakterii past do zębów jak Ajona, niekoniecznie zapewni naszej szczoteczce do zębów sterylną czystość. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasza szczoteczka jest higienicznie czysta i wolna od bakterii, możemy rozważyć zakup środka do dezynfekcji szczoteczek. Najlepiej wypróbować w tym celu środek sprawdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.