Jak twardą szczoteczkę do zębów wybrać?

0001412610OO-849x565Nawet dziecko doskonale wie, że bardzo istotne dla zdrowia zębów jest codzienne ich szczotkowanie. Każdy z nas powinien co najmniej dwa razy dziennie czyścić całą jamę ustną, a więc nie tylko zęby, ale również policzki, dziąsła, język czy podniebienie. Pomagają w tym odpowiednie szczoteczki do zębów i pasty, takie jak Ajona, które w krótkim czasie usuwają do 100 proc. chorobotwórczych bakterii, których działalność prowadzi do powstania ognisk zapalnych w jamie ustnej oraz ubytków w zębach. Ważne jest też, jaką szczoteczką czyścimy zęby. Dostępne w sklepach szczoteczki różnią się między sobą przede wszystkim poziomem twardości.

Twardość szczoteczki do zębów

O poziomie twardości szczoteczki do zębów decyduje typ zastosowanego w niej włosia. Twardość powinna zostać dobrana do stanu dziąseł i uzębienia oraz do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Generalnie w sklepach dostępne są szczoteczki o trzech stopniach twardości włosia:
• szczoteczki z włosiem miękkim, zalecane małym dzieciom oraz osobom cierpiącym z uwagi na choroby dziąseł,
• szczoteczki z włosiem średnim, nazywanym również średni-twardym, o uniwersalnym zastosowaniu, zalecane najczęściej pacjentom przez stomatologów,
• szczoteczki z włosiem twardym, stosowane w przypadku zębów z dużymi przebarwieniami, z narastającą płytką nazębną i kamieniem, np. u palaczy czy miłośników picia kawy i herbaty.

W sklepach można spotkać się z określeniem szczoteczek „średnich” jako „medium”, szczoteczek o miękkim włosiu „soft” oraz o włosiu twardym „hard”.

Niekoniecznie twarda szczoteczka jest najlepsza

Wielu pacjentom wydaje się, że czyszcząc zęby twardą szczoteczką, najskuteczniej usuną z nich kamień, płytkę nazębną i pozostałości pokarmów. Jest to jednak mylne wrażenie, ponieważ twarde włosie szczoteczki może podrażnić wrażliwe dziąsła, przez co pojawi się dyskomfort lub ból u pacjentów. Szczoteczki o twardym włosiu rzeczywiście najlepiej czyszczą wszystkie powierzchnie zębów i doskonale radzą sobie z osadem, ale nie dla każdego będą one polecane. Z kolei szczoteczki miękkie słabo usuwają osad, choć będą najlepsze dla osób z paradontozą czy krwawiącymi dziąsłami.