Zdrowe i piękne zęby – zabiegi, które warto wykonać

picture of beautiful woman pointing to teeth

Codziennie dbamy o zęby, dokładnie je szczotkując, a dla pięknego uśmiechu nierzadko też stosujemy pasty wybielające. Jednak często okazuje się, że te zabiegi nie wystarczą, by móc pochwalić się zdrowymi, białymi zębami. Do zyskania trwałego efektu przyda się wizyta u dentysty – na szczęście bezbolesna. Oto kilka zabiegów, które co jakiś czas warto wykonać.

Scaling

Być może wielu z nas zauważyło na swoich zębach brązowy nalot, którego nie da się usunąć szczoteczką. Konieczne jest jego zlikwidowanie, by narastający kamień nie doprowadził do paradontozy. Robi to dentysta specjalnym narzędziem wykorzystującym ultradźwięki (skalerem). Aby efekt był trwały, zabieg warto powtarzać co pół roku. Jeśli nasze zęby skutecznie bronią się przed kamieniem, wystarczy wizyta u dentysty raz na rok.

Piaskowanie

Polega na doczyszczeniu tych miejsc, w które nie dotarł skaler. Za pomocą piaskarki dentysta wprowadza pod ciśnieniem ziarnka piasku w przestrzenie międzyzębowe. Następnie wygładza zęby głowicą polerującą. Dzięki temu zabiegowi stają się one nie tylko czyste, ale przede wszystkim jasne i lśniące.

Fluoryzacja

Wielu z nas pamięta pewnie obowiązkową fluoryzację zębów przeprowadzaną w szkołach. Wtedy był to zabieg niechciany i nieprzyjemny. Dziś wiemy, że odpowiednio przeprowadzona fluoryzacja pomaga zachować zdrowe zęby, więc chętnie poddajemy się jej w gabinecie dentystycznym. Stomatolog nakłada specjalną piankę szczoteczką lub lakier fluorowy z pomocą pędzelka. Efektem są zęby odporne na próchnicę nawet do pół roku.

Licówki

Przebarwienia zębów to defekt jedynie estetyczny, lecz często nam przeszkadza. Możemy temu zaradzić, wybierając u dentysty licówki, czyli likwidację przebarwień szkliwa. Zabieg polega na nałożeniu na ząb cienkich płatków wykonanych z kompozytu lub porcelany. Warunkiem koniecznym jest wcześniejsze dokładne oczyszczenie zębów za pomocą skalingu i piaskowania.

Wybielanie

Pasta wybielająca stosowana w zaciszu domowej łazienki rzadko da efekt zbliżony do wybielania w gabinecie stomatologa. Jeśli więc pragniemy długotrwałego rezultatu, warto wybrać profesjonalny zabieg wybielania zębów. Do wyboru mamy dwie metody: naświetlanie za pomocą lampy (obecnie najnowsza metoda) oraz wybielanie nakładkowe. Pierwsza z nich jest szczególnie polecana w przypadku wrażliwych zębów, gdyż zimne światło lampy nie podrażnia nerwów.

Każdy z nas marzy, by mieć piękne, zdrowe i białe zęby. Jednak aby tak się stało, nie wystarczy codzienne, nawet dokładne mycie. Warto co jakiś czas wybrać się do gabinetu dentystycznego i dzięki profesjonalnym zabiegom dłużej cieszyć się urodą zębów.

Źródło: Pozyczkomat.pl – pożyczki online bez wychodzenia z domu