Choroby na języku

usta_2837375Codziennie powinniśmy co najmniej dwa razy szczotkować nasze zęby przy użyciu odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów, która szybko usuwa wszystkie potencjalnie chorobotwórcze bakterie i inne drobnoustroje. Taką pastą jest Ajona. Pozwala ona zadbać nie tylko o zęby, ale i o dziąsła oraz całą jamę ustną, łącznie z językiem. Nasz język może informować nas o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Oględziny języka

Podczas wizyty u lekarza rodzinnego, a zwłaszcza lekarza stomatologa, dokonywane są oględziny języka. Ocenie podlega jego wielkość, kolor, ruchomość oraz obecność nalotu lub guzków i brodawek. Pacjent może zgłaszać również bolesność języka, która może wynikać z pleśniawek czy zakażenia grzybiczego. Ocena stanu języka dostarcza lekarzom wiele cennych informacji nie tylko na temat stanu jam y ustnej i samego języka, ale również na temat funkcjonowania układów i organów wewnętrznych. Wygląd języka może wskazywać na schorzenia diabetologiczne i gastryczne.

Choroby związane z językiem

Stan języka może wskazywać na liczne choroby infekcyjne. Jeśli język jest żywo czerwony, być może u pacjenta wystąpił zespół wstrząsu toksycznego, zaś kolor ciemnosiny może sygnalizować posocznicę. . Obrzęknięty, pokryty grubym nalotem język, pokryty brodawkami grzybowatymi wskazuje na szkarlatynę. U dzieci białoszary nalot błoniczy na języku może oznaczać zakażenie paciorkowcami. Podłużny lub nieregularny kształt na języku oznaczać może gruźlicę, a wylewy i wybroczyny – krztusiec. Wyraźny nalot na języku, wybroczyny i spękania to jedne z objawów zakażenia układu pokarmowego. Zmiany rumieniowe, przekształcające się w żółtawe pęcherzyki i w nadżerki mogą sygnalizować infekcje wirusowe.

Również choroby nieinfekcyjne mogą dawać objawy w obrębie języka. Blady, szarawy język wskazuje na anemię, język pokryty charakterystycznym żółtawym lub białawym nalotem – chorobę refluksową, a spękany język – cukrzycę. Nienaturalnie gładki język, niejednokrotnie pozbawiony brodawek nitkowatych może sygnalizować zaburzenia odporności, zaś intensywnie czerwony kolor języka – na problem y z woreczkiem żółciowym. Wrzodziejące zmiany na języku towarzyszą białaczce, a obrzęki i pieczenie -alergiom.