Cukrzyca a krwawienie dziąseł

cukrzyca_2550152Krwawienie z dziąseł nigdy nie jest symptomem, który można zbagatelizować. Jest to objaw między innymi paradontozy czy stanu zapalnego obejmującego przyzębie. Krwawienie z dziąseł może wynikać między innymi z cukrzycy. Często chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma cukrzycę, ale zauważa krwawienie z dziąseł. Stomatolog, do którego taka osoba się zgłosi może zasugerować konieczność wykonania badań laboratoryjnych pod kątem podejrzenia cukrzycy. Nie zapominajmy, że cukrzyca jest poważną chorobą, wywierającą negatywny wpływ na wiele organów i funkcji organizmu. Między innymi, ten negatywny wpływ może być wywierany na dziąsła pacjenta.

Stan jamy ustnej u osób chorych na cukrzycę

Osoby chorujące na cukrzycę muszą liczyć się z tym, że ich choroba negatywnie może oddziaływać na dziąsła. Wszystko dlatego, że u takich pacjentów poziom cukru we krwi nie jest wyrównywany na bieżąco, a ilość płytki nazębnej jest większy niż u osób zdrowych. Płytka osadza się na zębach i bez regularnego usuwania przyczynia się do zapalenia dziąseł. Płytka nazębna jest miejscem, w którym rozwijają się bakterie. U osób chorych na cukrzycę kontrolowanie procesu odkładania się płytki nazębnej jest trudniejsze. Dlatego takie osoby muszą częściej szczotkować zęby, na przykład z wykorzystaniem pasty Ajona, która skutecznie usunie wszystkie bakterie bytujące w jamie ustnej i nie dopuści do powstania stanu zapalnego dziąseł.

Ważne jest, aby pacjent chorujący na cukrzycę co najmniej 3-4 razy w roku odwiedzał gabinet dentystyczny, aby oczyścić zęby z kamienia.

Brak higieny i bieżącej kontroli

Jeśli cukrzyk nie dba o swoje zęby, szybko zaczną się psuć, a dziąsła będą opuchnięte, zaczną krwawić i boleć. Zapalenie dziąseł objawiające się krwawieniem może z czasem doprowadzić do paradontozy, powodującej opadanie dziąseł i poluzowanie zębów.

Zaniechanie higieny jamy ustnej i wizyt u dentysty jest negatywne nie tylko dla cukrzyków, ale i dla wszystkich pacjentów. Każde krwawienie dziąseł powinno budzić nasz niepokój.