Czy po leczeniu ortodontycznym zęby mogą się cofnąć?

Aparat na zębachDziś już nie tylko u dzieci czy nastolatków widzimy charakterystyczne zamki na zębach. Leczenie ortodontyczne jest obecnie wręcz powszechnie. Często się je stosuje również u osób dorosłych, które chcą, aby ich uśmiech wyglądał jak najlepiej. Bywa, że decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego odkłada się cały czas na bliżej niesprecyzowaną przyszłość z uwagi na koszta. Osoba dorosła, która pracuje, może już sama sfinansować leczenie ortodontyczne swoich zębów. Niekiedy jednak przed założeniem aparatu stałego wiele osób zastanawia się, czy efekty leczenia za jego pośrednictwem utrzymają się, czy też zęby po pewnym czasie zaczną się cofać i krzywić, wracając do swojego pierwotnego położenia?

Korygowanie wad zgryzu

Aparat stały ortodontyczny, zakładany na zęby w postaci specjalnych szyn umieszczonych w zamkach na każdym zębie, pozwala na skorygowanie wad zgryzu u każdej osoby. Niestety, taki aparat trzeba nosić co najmniej kilka miesięcy, a przy poważnych zmianach w jamie ustnej – nawet przez kilka lat. Zdjęcie aparatu stałego nie jest równoznaczne jednak z zakończeniem całego procesu leczenia ortodontycznego. Wchodzi ono w ostatnią fazę stabilizacji. Pacjent powinien być tego świadom, że przez kolejne 5 lat po zdjęciu aparatu nazębnego będzie musiał zadbać o utrzymanie zadowalających efektów leczenia. Faza ta nazywana jest również okresem retencji. Zęby mają naturalną samoistną tendencję do powrotu do ich początkowych pozycji. Można temu zapobiegać po zdjęciu aparatu stałego, zastępując go aparatem retencyjnym. Jest on mniej kłopotliwy niż aparat stały, ale nie można zaniedbać prowadzenia tego etapu leczenia krzywego zgryzu.

Jak wygląda aparat retencyjny?

Aparaty retencyjne są niemalże niewidoczne, w przeciwieństwie do aparatów stałych. Mają one postać akrylowej płytki retencyjnej z cienkim łukiem przytrzymującym zęby przednie. Aparatem retencyjnym jest też pozycjoner, czyli cienka, przezroczysta szyna, obejmująca zęby. Przez kilka pierwszych tygodni po zdjęciu aparatu ortodontycznego stałego, aparat retencyjny trzeba nosić przez całą dobę, a przez kolejne 2-3 lata tylko przez noc. Łatwiej ustabilizować efekty prostowania dolnej szczęki, ponieważ w tym przypadku zastosowany jest dolny łuk, czyli retainer, cienki drut przyklejany na kilka lat od strony języka. Trzeba jedynie w takim przypadku pamiętać, aby dokładnie czyścić zęby po każdym posiłku. Warto przy tym wykorzystywać odpowiednie, cienkie szczoteczki, które oczyszczą zęby pod retainerem ora pasty Ajona, która szybko usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie.